Ознака: квалификации

Ист формат на ЕП 2028, но не и на квалификациите

ФУДБАЛ Репрезентациите ќе бидат поделени во 12 групи (досега беа во 10), победниците ќе се пласираат на ЕП 2028, а второпласираните ќе се квалификуваат директно...

Македонија тргнува кон 17-от настап на големите натпреварувања

Македонија, која утре и в недела се среќава со Фарските Острови за пласман на СП 2025, игра за деветти пласман на светските првенства (има...

Македонија идната недела ќе ги дознае ривалите на своето седмо ЕП

Ждрепката за составот на групите е закажана за 18 април во Виена КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2024 ЗА РАКОМЕТАРКИ Женската ракометна репрезентација на Македонија со победа го...

Во Париз ќе играат девет селекции што настапија на ЛОИ 2020

Во однос на претходните ЛОИ, одржани во Јапонија во 2021 година, и сега на олимпискиот турнир ќе играат Данска, Шпанија, Норвешка, Германија, Франција, Шведска,...

Костовски: Оваа златна таеквондо-приказна ќе трае уште многу време

Живеевме за овој ден, дадовме жртва и над максимумот, а мотивот Македонија ни беше сѐ, се разбира ќе остане уште посилен, вели Костовски, тренер...

Полска, четвртопласирана на ЕП 2022, е нов предизвик за македонските кошаркари

Македонија и Полска никогаш не играле меѓу себе на ЕП. Полска е квалитетна селекција, која в година ќе настапи 30-ти пат на ЕП, а...

Македонија тргнува кон своето шесто ЕП

Имаме големи очекувања, но одиме чекор по чекор и не мислиме на крајниот исход. Сега сме фокусирани само на Естонија, а потоа ќе размислуваме...

Познат составот на Естонија за дуелот со Mакедонија

На списокот на селекторот Јука Тоијала има кошаркари што настапуваат во пет европски држави КОШАРКА – КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2025 Селекторот на машката кошаркарска репрезентација на...

ФИДЕ воведе измени во квалификациите за Турнирот на кандидатите

ШАХ Овие промени се внимателно разгледани, земајќи ги предвид сите важни фактори, за процесот на квалификациите да се направи поангажиран и поправеден, изјави претседателот на...

Трка уште за 12 слободни места, голема неизвесност во групата Ц

Во деветтото коло, на програмата од утре до сабота, пласман на ЕП 2024 може да обезбедат десетина репрезентации, но само во групата Ц сигурно...