Ознака: Кан

Премиера на филмот „Kиука – пред летото да заврши“ во...

„Киука - пред летото да заврши“, во режија и по сценарио на Костис Харамуданис, кој е реализиран како билатерална копродукција помеѓу Грција и Македонија...

Македонски филмови и копродукции на маркетот во Кан

Агенцијата за филм на Македонија и оваа година ќе биде присутна на филмскиот маркет, кој се одржува од 16 до 27 мај, во рамките...

Прва жена претседателка на Филмскиот фестивал во Кан

Одборот на директори на Асоцијацијата на филмските фестивали во Франција ја избра Ирис Ноблох, поранешна шефица на „Ворнер брос“ во земјата, за претседателка на...

Најчестиот комплимент во Кан беше безвременоста на филмот

Марија Апчевска, режисерка Краткометражниот филм „Северен Пол“ на режисерката Марија Апчевска ја имаше својата премиера во Кан, а минатата недела предизвика одлични реакции и пред...

Подготовките за Кан се напорни, но слатки маки

Интервју со Марија Апчевска-Петровска Со третиот краток филм „Северен пол“, Марија Апчевска успеа за првпат да ја одведе Македонија во официјалната програма на гламурозниот Кански...

Филмските ѕвезди без маски на црвениот тепих во Кан

Канскиот филмски фестивал се врати, а исто така и ѕвездите на неговиот црвен тепих. Фестивалот на југот на Франција беше свечено отворен вчера, повторно откривајќи...

Виртуелен маркет на откажаниот Кан

И четири филма од фестивалот „Мобил“ се натпреваруваа во официјалната селекција на натпреварот за кратки филмови на Иницијативата за светски мир и толеранција, чија...

Филмови од „Мобил фестивал“ на гала-вечер на Филмскиот маркет во Кан

Четири филмови од „Мобил фестивал“ се натпреваруваа во официјална селекција на натпреварот за кратки филмови на Иницијативата за светски мир и толеранција чија гала-вечер...

Кан се откажува од идеjата за физички фестивал

Канскиот филмски фестивал ќе ја објави селекцијата на филмови на почетокот на јуни и ќе соработува со неколку фестивали, вклучувајќи го и Венецискиот, за...

Се одложува и Канскиот филмски фестивал

Продолжуваат откажувањата и одложувањата на бројни светски настани како резултат на коронавирусот. Тоа не го избегна ниту култниот Филмски фестивал во Кан, кој годинава...