Ознака: калифорнија

Калифорнија: Прогласена е вонредна состојба во Санта Барбара поради пожар

Во округот Санта Барбара, во јужниот дел на Калифорнија, прогласена е локална вонредна состојба поради пожарот што брзо се шири. Евакуирани се 3.200 жители.   Огнената...

Мечката што ужива во летото е хит на Интернет

Мечка најде спас од летните горештини во дворот на Марк Хоуф во јужна Калифорнија, каде што влезе во џакузи, пиеше коктел маргарита што беше...

Отфрлена тужбата против нафтени компании за влошeната клима во САД

Судија од американската сојузна држава Калифорнија денеска отфрли тужба што градовите Сан Франциско и Оукленд ја покренаа против петте најкрупни нафтени компании поради нивна...

Инцидент во училиште во Калифорнија, еден ранет

Најмалку едно лице е рането во оружен инцидент во средно училиште во американската сојузна држава Калифорнија. Како што соопшти полицијата, инцидентот се случил околу 7...

Уапсен калифорниски сериски убиец и силувач

Властите во Калифорнија соопштија дека го уапсиле мажот за кој постои сомневање дека во 70-сеттите и 80-сеттите години на минатиот век извршил повеќе убиства...

Се урна американски воен хеликоптер, загинаа четворица маринци

Четири члена на американската морнарица загинаа во пад на воен хеликоптер во Калифорнија, за време на рутинска вежба северно од градот Пластер Сити. Морнарицата потврди...

Осумчлено семејство загина откако со автомобил падна од гребен во Калифорнија

Осум лица, од кои шест деца, загинаа кога возилото во кое се наоѓале излета од патот и падна преку гребен во американската сојузна држава...