Ознака: истраги

Првоосомничениот за убиството на Вања и Панче уапсен во Турција, Обвинителството...

Љупчо Палевски - Палчо, првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, вчера беше уапсен во Турција, а за останатите четворица осомничени sудија...

Во тек се истраги за можни злоупотреби на правата на пациентите

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска информира дека во моментов внатрешно водат неколку истраги за можни злоупотреби на правата на пациентите. Ова, како што...

Приштина и Белград со две истраги за убиството на Ивановиќ

Две години по убиството на Оливер Ивановиќ, лидерот на граѓанската иницијатива СДП, сѐ уште не се познати извршителите на атентатот врз српскиот политичар од...

Според правниците, спорно е Јанева да дава наредби додека е во...

Крајно спорна е одлуката на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од притвор во затворот во Шуто Оризари преку судот до СЈО да дава полномоштва...

Претреси во германски банки поврзани со истрагата за „Панама Пејперс“

Даночните истражни органи денеска извршија претреси во германски банки и приватни простории во повеќе градови во рамките на истрагата за случајот „Панама Пејперс“ за...

„Газета Експрес“: Специјалниот суд ќе покрене обвиненија против највисоките косовски раководители

Косовскиот портал на албански јазик „Газета Експрес“, повикувајќи се на неименуван висок извор во Специјалниот суд за Косово, тврди дека наскоро ќе се подигнат...

Минатата година во Турција биле убиени 440 жени

Во 2018 година во Турција биле убиени 440 жени, покажуваат податоците на невладина турска организација. Според платформата „Ќе ги запреме убиствата на жените”, само во...