Ознака: Исламска држава

Исламска држава ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад во шиитската џамија...

Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад во шиитска џамија во северен Авганистан. Во експлозијата за време на петочната молитва во џамијата...

САД ликвидираа еден од водачите на Исламската држава, планирал напади во...

Соединетите Американски Држави изведоа воена операција во која е убиен еден од командантите на Исламската држава во Сирија, соопшти денеска американската Централна команда (ЦЕНТКОМ). Калид...

Исламска држава пак излезе на виделина со преземање на одговорност за...

Екстремистичката вооружена група Исламска држава ја презеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад во кој загина гувернерот на авганистанската провинција Балх, Дауд Музмал и уште...

Десет лица загинаа во експлозија на нагазни мини во централна Сирија

Десет лица загинаа, а 12 се ранети откако денеска експлодираа нагазни мини поставени од групата „Исламска држава“ во централна Сирија на две различни локации,...

Еден од водачите на Исламска држава убиен во Сирија

Еден од лидерите на Исламска држава, Хамза ал Хомси е убиен, а четворица американски војници се ранети во напад на американски хеликоптер во североисточна...

Американската армија го елиминира „банкарот“ на Исламска држава

Американските сили за специјални операции спроведoa успешна антитерористичка операција во Сомалија, при што е елиминиран висок претставник на Исламска држава и уште десет оперативци...

Абу Хусеин – нов лидер на терористичката Исламска држава

Терористичката група Исламска држава (ИД) го назначи досега непознатиот Абу Хусеин за свој водач, откако неговиот претходник Абу ал-Хасан ал-Хашеми ал-Кураиши се разнесе во...

Убиен лидерот на Исламската држава

Групата Исламска држава (ИД), поразена во Ирак и Сирија, ја објави смртта на нејзиниот водач, Абу Хасан ал Хашими ал Кураши, прецизирајќи дека тој...

Скопјанец врбувал луѓе да се приклучат кон Исламска држава

Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против С.И. (30) од Скопје, за учество во...

Оние што ќе останат ќе умрат – како САД го ловеа...

Криејќи се, жителите на сириското село, гледаа како американските сили вршат напад во една од куќите, барајќи го водачот на Исламската држава (ИД), Абу...