Ознака: информации

Хрватска увезува околу 53 отсто од енергијата што ја троши годишно

Домашната енергија во Хрватска доаѓа од хидроцентрали, а уделот на ветерните електроцентрали е зголемен на 14 отсто. Но потенцијалот на сончевата енергија сѐ уште...

Ќе го превртиме секој камен да откриеме од каде протекуваат тајните...

Американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин, најави дека САД ќе продолжат да го истражуваат неодамнешното протекување доверливи документи додека не се утврди неговиот извор. Британски...

ДНК може да даде непроценливи информации

Се сеќавате ли на случајот со исчезнатото тригодишно девојче Медлин Мекен што пред повеќе години исчезна без трага од португалскиот туристички комплекс „Алгарве“? Медиумите во...

Забрчанец: Владите имаат должност да објавуваат и вешто да промовираат точни...

Националниот координатор за стратешки комуникации во Владата, Марјан Забрчанец, учествуваше на панелот на тема „Во борба против дезинформациите со информации: Обезбедување безбедност преку факти“,...

Исламистите во Турција туркаат закон за да ги принудат социјалните мрежи...

Партијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган промовира закон со кој се обидува да го потисне правото на граѓаните да објавуваат слободно на социјалните...

Бајден: Добивам доверливи информации, неколку земји се обидуваат да ги поткопаат...

Кандидатот за претседател на демократите, Џо Бајден, предупреди дека Русија, Кина и другите ривали се обидуваат да ги поткопаат претстојните претседателски избори во САД....

Пекинг демантира дека доцнеле со информациите за коронавирусот

Пекинг соопшти дека извештаите на весниците, според кои Кина задоцнето споделила информации за ковид-19 со СЗО, се целосно невистинити. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни...

Филипче: Да се достават сите информации за смртта на мајката и...

Сите кои имаат информации кои може да помогнат за расветлување на случајот со смртта на мајката позитивна на ковид-19 и нејзиниот син од Велес...

Што е неопходно да се знае за коронавирусот

Вирусот останува 30 минути во воздухот, но сега се знае дека првите симптоми се појавуваат најчесто до пет дена по заразата Заразата со новиот коронавирус...

Има ли возила на недолжни граѓани во пајаковата мрежа

Сѐ почести се дојавите од граѓани во кои тие се жалат дека и покрај тоа што ги почитувале прописите за паркинг, биле казнети. „Нова...