Ознака: интервју

Народ што изодел толку тежок пат низ историјата не може да...

Интервју со Наде Проева, универзитетска професорка по античка историја На крајот од минатата година од печат излезе книгата на Ангел Динев, „Народносната свест на македонските...

Потребна е поголема масовност ако сакаме квалитет

Имам многу победи што ми се особено драги и на кои се сеќавам, но ако треба да се определам за некоја, би ја издвоил...

Заев: И оние во Грција што се против Преспанскот договор ми...

Придобивките од Преспанскиот договор, односите со Грција денес, како и ставот на опозицијата за името Северна Македонија, беа темите на кои се осврна поранешниот...

Скопје и Белград се без отворени прашања, за четири години направивме...

Претседателот на Владата на Македонија Димитар Ковачевски, во интервју за српската телевизија Пинк ја потенцираше важноста на добрососедските односи меѓу  Македонија и Србија, посочувајќи...

Доналд Трамп е подготвен да се предаде гласно и гордо, вели...

Поранешниот претседател Доналд Трамп е подготвен гласно и гордо да им се предаде на властите во Њујорк, изјави неговиот адвокат Џо Такопина. За време на...

Работите се менуваат и со тоа ја гледаме мотивацијата на...

Со склучувањето на колективниот договор помеѓу Синдикатот на УКИМ и Собранието, работите почнуваат да се менуваат и на еден начин почнавме да се приближуваме кон...

Во Албанија нема Бугари, тоа е историски факт од кој нема...

Никола Ѓурѓај е еден од најангажираните активисти за подобрување и остварување на малцинските права на Македонците во Република Албанија. Тој е политички аналитичар и...

Ѓоковиќ: Нема број на титули што би ме задоволиле

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на прес-конференцијата изјави дека се надева дека ќе игра во Америка, и дека нема број на титули на Грен...

Скопското Обвинителство оформи предмет по интервјуто со Павловиќ-Латас на јутјуберот Лазаров

Секторот за компјутерски криминал при МВР до Основното јавно обвинителство - Скопје достави известување за настанот за кој говори Драган Павловиќ-Латас во интервју на...

Пред две години си замина Балашевиќ: Што во 1990. зборуваше за...

Денес навршуваат две години од смртта на Ѓорѓе Балашевиќ. Легендарниот кантавтор од Нови Сад почина на 19 февруари 2021 година. Индекс.хр во соработка со...