Ознака: интервју

Уште пред протестите, СЗПМ подготви предлози за минималната пензија

Последното незадоволство и протестите на пензионерите, кои бараат поголем износ на минималната пензија и линеарно зголемување на пензиите за сите корисници на пензија, беа...

Сцената на Долни Сарај ми предизвикува возбуда поголема од онаа на...

Интервју со Васил Гарванлиев, пејач и композитор Васил Гарванлиев, познатиот пејач и композитор и македонски евровизиски претставник, е еден од ексклузивните гости на јубилејното 30-то...

Андоновски: Со нетрпение ги очекувам предизвиците

Во ексклузивно интервју Андоновски ѝ раскажува на ФИФА за тоа како неговото искуство од фудбал во сала го довело до оваа точка и објаснува...

Путин: Западот сакаше руските војници да се убиваат

Рускиот претседател Владимир Путин ѝ се обрати на нацијата на државната телевизија и истакна дека руското општество се консолидирало за време на бунтот, пренесе...

Македонците се препознаваат (и) по презимињата

Мојата книга е само честичка во морето книги напишани за Македонија, Македонците и македонскиот јазик, кои, за жал, малку ги знаеме и ги познаваме,...

Играме квалитетно, функционираме како целина, имаме добар систем

Сметам дека беше вистински потег што избравме да играме во Златната европска лига, при што резултатот не ни беше приоритет, туку многу побитно беше...

Благодарен сум што ги испеав вистинските песни

Миле Кузмановски, пејач Миле Кузмановски, нашиот познат интерпретатор на народни песни, веќе 33 години е активен на македонската естрада. Има снимено стотина песни, меѓу кои...

Враќањето дома е едно од најубавите чувства

АНА СТОЈАНОСКА, УМЕТНИЧКА ДИРЕКТОРКА НА МТФ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ Вечерва по 57. пат во Прилеп ќе започне најзначајниот театарски фестивал во земјава, МТФ „Војдан Чернодрински“, под...

Филмот е пасија, мислам дека не може да се работи без...

Иво Трајков, режисер Во официјалната селекција на долгометражни филмови на тековниот Филозофски филмски фестивал (селектор: Кирил Трајчев), на отворањето публиката имаше можност, меѓу шесте филмски...

Главни цели: масовност, конкуренција, кугларници, обуки…

Верувам дека со посветена работа и многу вложувања на клубовите во своите поединци ќе успееме во наредните 10 години повторно да се вратиме и...