Ознака: инсулин

Се снаоѓаат помагајќи си меѓу себе: Лицата со дијабет бараат навремена...

Лицата со дијабет повеќе од половина година не добиваат навремена терапија, глукомери, игли и ленти, како и сетови за децата со Тип 1, реагираат...

За дијабетичарите ќе се обезбеди инсулин до декември 2022 година

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на јавна набавка на инсулин, глукагон, инсулински игли и ленти за мерење шеќер...

Воведени три нови типови инсулин со сертификат за квалитет

Во изминатиот период се направени суштински реформи во здравствениот систем за обезбедување најквалитетен третман за пациентите со дијабетес мелитус и други ендокринолошки заболувања, соопшти...

Воведени три нови типови на инсулин

Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства. Нема повеќе инсулини од паралелен увоз како порано...

Уништен сомнителен инсулин од паралелен увоз

Министерството за здравство потврди дека е уништен инсулин, откако ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција објави дека е уништен инсулин со валиден рок во вредност од 1,5...

На светот му се заканува инсулинска криза

На околу 40 милиони луѓе во светот им е потребен инсулин за да се справат со дијабетесот тип 2, пренесува британски „Гардијан“. Според проценките,...

Филипче: Воведени се три нови типови на инсулин, еден од нив...

Министерство за здравство воведе три нови типови инсулин кои се најнова генерација лекови. Еден од нив е наменет за децата, а станува збор за...

Филипче: Нема да дозволиме недостиг на инсулин

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека ресорното Министерство нема да дозволи да се појави недостиг од каков било вид инсулин, сė до набавката...

МЗ: Инсулинот во Македонија без исклучок, е со уреден рок на...

Во Република Македонија нема инсулин, кој е со краток рок, се наведува во соопштението на Министерството за здравство во врска со пишувањата во дел од...

Почна набавката на инсулин за 2018-2020

Министерството за здравство соопшти дека денеска е почната постапка за јавна набавка на инсулин, глукагон, инсулински игли и ленти за мерење шеќер и инсулински...