Ознака: индија

Фосилни остатоци од една од најголемите змии откриени во Индија

Фосилните пршлени откопани во рудник за лигнит во Индија се остатоци од една од најголемите змии што некогаш живееле на планетата, објавија археолозите од...

Индија ќе инвестира 1,2 милијарди долари во проекти за вештачка интелигенција

Индиските власти денеска соопштија дека ќе инвестираат 1,2 милијарди долари во проекти за вештачка интелигенција. Средствата ќе бидат искористени за поставување на ИТ-инфраструктура и помош...

Во Индија разбиена мрежа која нудела работа во Русија, но мажите...

Во Индија е разбиена „голема мрежа за трговија со луѓе“, која намамувала млади мажи да работат во Русија, но биле принудени да се борат...

Индија во подготовки за употреба на новата валута – брикс

Владата на Индија наредила група финансиски аналитичари интензивно да ја проучат и да ја предложат можноста за нова валута за надворешнотрговска размена Индија, членка на...

Индија лансира сателит за проучување на црните дупки

Индиската вселенска агенција ИСРО лансира сателит и започна мисија за проучување на црните дупки и астрономските објекти. Лансирањето се случи од космодромот „Срихарикота“ и...

Индија планира да изгради сопствена вселенска станица

Индија ги претстави своите планови, кои вклучуваат изградба на сопствена вселенска станица до 2035 година, како и испраќање астронаути на површината на Месечината до...

Лидерите од Г20 му оддадоа почит на Ганди на последниот ден...

Лидерите на земјите од Групата 20 најголеми светски економии денеска го посетија меморијалниот центар посветен на основачот на индиската држава Махатма Ганди. Светските лидери застанаа...

Утре ексклузивно за „Нова Македонија“ колумна на индискиот премиер Нарендра Моди

Човекоцентрична глобализација: Доведување на Г20 до последната милја, не оставајќи никого назад „Васудхаива Кутумбакам (Vasudhaiva Kutumbakam)“ – овие два збора доловуваат длабока филозофија. Овој концепт...

Африканската унија доби статус на постојана членка на Г20

Африканската унија доби статус на постојана членка на Групата 20 на водечките светски економии, објави денеска индискиот премиер Нарендра Моди, што дава дополнителна динамика...

Индија лансира ракета за проучување на Сонцето

По успешното слетување на Месечината, индиската вселенска агенција лансира ракета за проучување на Сонцето како дел од својата прва соларна мисија. Ракетата остави трага...