Ознака: иловица

Калевска-Ванчева: Со одлука на Владата, укинато е спојувањето на концесиите за...

Интересите на граѓаните, остануваат врвен приоритет за парламентарното мнозинство и Владата предводена од СДСМ. Со одлука на Владата, укинато е спојувањето на концесиите за рудникот...

Еуромакс објави дека е повлечено одобрувањето за спојување на концесиите

Euromax Resources Ltd, Ванкувер, Јули 28, 2023 година -  објави дека Владата на Република  Македонија  донесе одлука со која го повлече претходно одобреното спојување...

Бектеши за Иловица: Се вративме чекор назад, да не се остави...

Вчера не беше одбиена одлуката за спојување на концесиите, туку се донесе одлука со која престанува да важи претходната одлука за спојување на концесиите....

Бектеши: Акт дека рудниците ќе ја загадат животната средина може да...

Акт што ќе покаже дека рудниците ја уништуваат животната средина може да го спречи нивното отворање. Министерот за економија, Крешник Бектеши, денес во детали...

Бектеши за Иловица: Министерството за економија ниту некого излажало, ниту измамило,...

Министерството за економија ниту некого излажало, ниту измамило, ниту ставило некого во заблуда, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши на прес-конференција во врска...

Крешник Бектеши треба да реферира пред Владата за концесиите на рудникот...

Владата денеска на седница се очекува да расправа за концесијата за рудниците Иловица-Штука, а министерот за економија Крешник Бектеши да реферира за сите правни...

Министерство за економија: И да се ревидира одлуката за спојување на...

Министерството за економија (МЕ) останува на ставот дека административно треба да се спојат двете концесии на Еуромакс Ресоурсис за рудникот Иловица и дека тоа...

Ако граѓаните се против, рудници не може да има, тврди Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека сите информации во врска со рудникот Иловица, најпрво ќе бидат доставени до Владата, а потоа министерот за економија...

Владата само го задолжи Бектеши да ја образложи одлуката за рудникот...

Иако се очекуваше министерот за економија Крешник Бектеши да ја образложи одлуката за спојување на концесиите за рудникот Иловица на вчерашна владина седница, од...

Владата денеска ќе ја преиспитува одлуката за Иловица

На денешната седница, Владата ќе ја преиспитува сопствената одлука за спојување на концесиите на „Еуромакс рисорсис“, за рудникот „Иловица - Штука“. На владината седница...