Ознака: извршители

Граѓаните на мирен протест бараат извршителите да ги почитуваат законските измени...

Повеќе граѓани денеска поднесоа писмени барања до Министерот за правда, Кренар Лога, за примена на измените од Законот за облигациони односи кои се однесуваат...

Извршителите веќе втор месец не постапуваат по новите измени во Законот...

Здруженијата „Човекот над профитот“, „Но Пасаран“, КСОМ и ПЦЕР денеска пред Министерството за правда одржаа прес-конференција поради непостапувањето на извршителите согласно новите измени во...

Живееме во должничко ропство, извршителите да го почитуваат законот, порачано на...

Почитување на законот за застарување на долговите, изготвување правилник, но и кривична постапка за извршителите кои не ја исполнуваат законската обврска, побараа собраните на...

Познаници на жртвите се во најголем број и извршители

Заблуда е дека силувањето се случува поради неконтролиран сексуален нагон на силувачот. Вистината е дека силувањето е чин на насилство, докажување моќ и контрола,...

Милошевиќ и неговите разузнавачки структури и агентури се можни инспиратори, организатори...

Ниту 25 години по атентатот врз поранешниот претседател на Македонија, Киро Глигоров, мотивите, нарачателите и извршителите на овој грозоморен чин, кој се случи во...

Хакерите најавија дека следна цел им се извршителите

Анонимните хакери од земјава најавија преку Твитер дека следна цел им се извршителите. - Извршители – убијци – вие сте на ред, спремете се -...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници од Комората на извршителите

Претседателот Стево Пендаровски се сретна со претставници од Комората на извршителите, а на средбата присуствуваше и министерката за правда, Рената Дескоска. На средбата се разговараше...

Глигорова: Одговорност за извршителите ќе бараме и пред Обвинителството за организиран...

Новиот тарифник за извршителите што го предложи Министерството за правда, а денеска го усвои Владата, наиде на делумна поддршка од задолжените граѓани и здруженија...

Извршителите штрајкуваат поради новиот тарифник

Извршителите денеска не се на работа, не извршуваат туку штрајкуваат. Тие остро негодуваат на новиот тарифник што го предлага Министерството за правда, а треба да...

Тарифата на извршителите ќе се намали од 1.000 на 300 евра

Новиот тарифник што го предлага Министерството за правда, а треба да се најде на владин дневен ред в петок, предвидува наградата за извршителите да...