Ознака: избирачки список

МАЕИ со сопствена листа во Пустец, во други општини нејзини кандидати...

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) на неделните локални избори своја советничка листа има само во Пустец, а во...

Со пописот не може да се утврдува точноста на избирачкиот список,...

Очигледно е, вели Новакоски, дека има и многу непопишани граѓани Зошто е голема разликата меѓу бројот на гласачи запишани на избирачкиот список и оние пребројани...

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема...

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани поради што почетокот на...

Увидот во избирачкиот список трае до четврток на полноќ

Граѓаните ќе можат да ги проверат своите податоци за избирачкиот список до четврток на полноќ, додека кандидатурите за учество на локалните избори закажани за...

До вчера 11.788 гласачи се провериле во избирачкиот список

Државната изборна комисија известува дека тече постапката за јавен увид во Избирачкиот список и истата ќе трае до 9 септември 2021 година. Заклучно со вчерашниот...

Во избирачкиот список се провериле 5.164 лица

Државната изборна комисија извести дека тече постапката за јавен увид во Избирачкиот список и истата ќе трае до 9 септември. Заклучно со вчерашниот ден, вкупно...

ДИК: Досега се собрани потписи за четири независни кандидатски листи

Во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК) заклучно до вчера собрани се потписите за четири независни советнички листи за локалните избори...

МВР: Проблемот со двојните матични броеви почнал во 1981 година

Министерството за внатрешни работи во врска со денешниот брифинг за медиуми на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на кој кажа дека илјадници луѓе се...

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични...

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува на злоупотреба на институциите,...

Владата го задолжи МВР да го ажурира избирачкиот список, Чулев гласал...

Владата го задолжи Министерството за внатрешни работи да го ажурира Избирачкиот список. На седницата на Владата единствен кој гласаше против оваа уредба беше министерот...