Ознака: иван џолев

Ќе се проверува дали записникот од „Рекет“ воопшто стигнал до судот

Дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, ќе се проверува утре во Кривичен, за потоа да се види...

Џолев: Судот досега нема добиено никакво барање за аболиција

Судот досега нема добиено никакво барање за аболиција, ниту од обвинет, ниту од осудено лице, изјави денеска на брифинг со новинари претседателот на Кривичниот...

Пратениците добија амнестија за 27 април

Пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски, Љубен Арнаудов и Јохан Тарчуловски се меѓу 12-те лица обвинети од предметот „27 април“ кои досега добија...

Бејли бара од судиите да не ги вплеткуваат САД во нивните...

Каква било сугестија дека САД сакаат да управуваат со некоја судска разрешница е лажна, вели меѓу другото американскиот амбасадор Џес Бејли во писмото, кое...

Џолев: Мерката притвор секогаш е по барање на Обвинителството

Не може судот самоиницијативно да определува мерка притвор, тоа е секогаш по барање на Обвинителството. Во случајот „Тенк“ од самиот почеток на подигање на...

Џолев бара да се провери правосилноста на амнестиите што ги даде,...

Треба да се проверат две работи за постапките со помилувањето што беа дадени од претседателот Ѓорге Иванов, а потоа повлечени. Неопходно е да се...

Џолев: Судот нема законски пропусти во врска со Фејзи Азири

Судот нема законски пропусти во врска со Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм", рече на денешниот брифинг со новинарите претседателот на Кривичниот суд, Иван...

Џолев: Времетраењето на рочиштата е регулирано со закон

Претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев во врска со обвинувањата на обвинетите од СЈО дека рочиштата траат предолго и после работното време рече дека...

Одбиени барањата за изземање на Џолев и Судечкиот совет за „Тенк“

Апелацискиот суд го одби барањето на одбраната на дел од обвинетите за случајот „Тенк“ за изземање на претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев. Тој,...