Ознака: здравје

Посната храна и здравјето

Без разлика дали го применувате постот поради верски побуди или, пак, едноставно сакате да направите чистење на организмот по зимскиот период кога исхраната е...

Четврто издание на „Хелт, фитнес енд велнес експо“

На 22 и 23 септември во Градскиот парк во Скопје, на терените на Работнички, ќе се одржи четвртото издание на „Хелт, фитнес енд велнес...

Варена пченица – добра за женското здравје

Пченицата е жито што е богато со бета каротен, витамин Е, калциум, магнезиум, фосфор и железо. Во комбинација со мед и ореви таа е...

Црвено месо и млеко за долговечност

Луѓето кои јадат црвено месо и сирење повеќе од препорачаното живеат подолго, објави Дејли телеграф. Резултатите се однесуваат на истражување направено на научниците од...

Штрковите го одржуваат здравјето на екосистемите

Фактот што годинава во Стојаково се избројани многу повеќе гнезда е индикатор дека животните услови во селото се подобрени Штрковите сѐ помасовно го населуваат селото...

Наглиот температурен шок може да го загрози здравјето

При температурна разлика, од врело на ладно, механички се собираат крвните садови и организмот доживува скок на крвниот притисок и обратно. Кај младите толеранцијата...

ЕУ бара построга контрола на менталното здравје на пилотите

Европската комисија усвои нови правила за менталното здравје на пилотите, три години откако Андреас Лубиц, германски пилот, урна авион на Џерман Вингс и за...

Диња – свежина и здравје во летните денови

Некои луѓе не го сакаат вкусот на дињата, некои, пак, едноставно го обожаваат, како и да е мораме да се согласиме во едно, дињата...

Умерено консумирање пиво го продолжува животот

Според верувањата, пивото е најстариот алкохолно - освежителен напиток во човечката историја, а најновите истражувања на Универзитетот на Калифорнија говорат и дека едно пиво на ден...

Прескокнување на појадокот може да предизвика многу непријатен проблем

Добро е познато дека појадокот е најважниот оброк во денот бидејќи на тој начин го поттикнувате метаболизмот и ја давата потребната енергија на телото. Многумина...