Ознака: здравје

Студија: Вечерањето пред спиење не предизвикува посериозни здравствени проблеми

Луѓето кои имаат обичај да јадат доцна навечер, често поради тоа чувствуваат вина бидејќи, според мислењето на стручњаците, тоа лошо влијае врз здравјето. Но...

Седум нови сомнителни случаи на заразени од морбили

Во Институтот за јавно здравје, вчера се пријавени седум нови сомнителни случаи на заразени лица со морбили. За сите нив се добиени материјали, по...

Стравот лозјето го чува, а вакцините – здравјето

Од вкупниот број деца родени во 2017 година, повеќе од половина се невакцинирани, односно дури 53 проценти, додека од децата родени во 2016 година,...

Зелката е извор на здравје – јадете ја што повеќе!

Сезоната на киселата зелка е во полн ек. За многумина таа е омилен деликатес, а треба да биде за повеќето, зашто претставува вистинска витаминска...

Македонските жени стануваат свесни за здравјето на кожата

Во последните години свесноста за убавина и за нега на кожата значително се во подем, денешните жени навистина многу внимаваат на својот изглед, а...

Триста повици дневно во итната медицинска помош поради температурните разлики

Околу 300 лица дневно бараат совет на телефонот во Итната медицинска помош (ИМП) главно поради поради зачестена главоболка, вртоглавица, промени во крвниот притисок, влошено...

Расте бројот на лица над 65 години

Прогнозите на Обединетите нации се дека просечното траење на животот во Република Мaкедонија континуирано ќе се зголемува и оти просечниот животен век ќе изнесува...

Утре почнува вакцинацијата против сезонски грип

Во сите Центри за јавно здравје во земјава утре почнува вакцинацијата против сезонски грип. Годинава обезбедени се 41.000 дози вакцини, рече на денешната прес-конференција...

Виното и здравјето

Виното е храна, лек и отров. Единствено прашање е дозата. - Парацелзус Листата на придобивки од виното е навистина голема, секако доколку се консумира во...

Чувањето на здравјето е првата животна и етичка задача на личноста!

проф. д-р Кирил Темков Најважното во животот, едно од најпосакуваните нешта, е здравјето. Без оглед што некој сака и кон што се стреми, не смее...