Ознака: здравствени

Мирисливите свеќи можат да предизвикаат здравствени проблеми

Мирисливите свеќи често се омилен украс во домовите низ светот. Но според најновото истражување објавено во американското списание „Аналс оф медисин енд срџери“, овие...

Ако додадете млеко во кафето, ќе имате здравствени придобивки

Не е тајна дека кафето им носи радост на луѓето низ светот. Ја загрева душата, ни помага да се концентрираме, ги зближува луѓето, а...

Делта-варијантата може уште летово да го врати карантинот низ Европа

СЗО, но и преостанатите анализи на други меѓународни здравствени институции предупредуваат дека високата вирулентност на делта-сојот би можела да предизвика несакани последици кај големиот...

Наставниот процес пред неизвесни здравствени задачи

Ниедна од земјите од Западен Балкан нема конечна стратегија за новата учебна година во услови на пандемија, а секоја земја одделно носи процени за...

Седум здравствени придобивки од црешите

Добри вести за љубителите на црешите! Ова е едно од најздравите овошја што може да ги консумирате! Сѐ уште сме во сезоната на црешите. Тие се...