Ознака: заштита

Нуредини: Заштитата на Охридското Езеро е можна само со заедничко и...

Со потпишување на заедничката изјава за поддршка на Студијата за валоризација на Охридското Езеро, градоначалниците на општините Охрид, Струга и Дебрца – Константин Георгиевски,...

Заев: Граѓаните да ги почитуваат новите мерки, а да се засилат...

Премиерот Зоран Заев им порача на граѓаните да ги почитуваат постоечките и новите мерки, а надлежните инспекциски служби да ги интензивираат контролите со цел...

Шах за заштита на бегалци

Се разгледува можноста да имаме и тим на бегалци на следната ШО во Москва, вели претседателот на ФИДЕ, Дворкович ФИДЕ СО НОВ ПРОЕКТ Светската шаховска федерација...

ЕМА: Потребни се две дози вакцина за заштита од делта-сојот

Потребни се две дози на вакцина за заштита од Делта варијанта на коронавирусот, соопшти денеска Европската агенција за лекови (ЕМА). Европскиот регулатор исто така ги...

Нуредини: Преземаме заеднички активности со Албанија за заштита на Охридскиот Регион

Денеска во Охрид се одржа заедничката седница на националните комисии на УНЕСКО на Северна Македонија и на Албанија на којашто е договорено да се...

Заштитете го вашето куче од каснување од крлеж

Кучињата се особено подложни на каснување од крлежи и на болести што тие ги пренесуваат, па затоа е потребно да се преземат сите мерки...

Старата архитектура пропаѓа во центарот на Битола

Старата битолска архитектура во Битола буквално се распаѓа. Во  Центарот на градот  има безброј стари  куќи и објекти, кои се евидентирани дека се под...

Со инвестирање во злато до заштита од инфлација

Богатите, кои имаат парични средства во банка во повисок износ, на изглед може да се чини дека ќе бидат повеќе погодени од инфлацијата. Но...

ФИФПРО бара итни мерки за заштита на врвните играчи

Врвните играчи во Европа играат до 80 отсто минути на натпреварите во т.н. „критична зона“ во која се подложни на повреди, се наведува во...

Eдна доза на „Фајзер“ обезбедува имунитет и заштита од различни видови...

Само една доза од вакцината на „Фајзер“ предизвикува имунолошки одговор сличен на оној генериран од организмот по инфекцијата и обезбедува заштита од различни видови...