Ознака: заштита

„Оксфорд“: Вакцините штитат од бразилскиот вид, проблем е јужноафриканскиот

Според новата студија на британскиот Универзитет „Оксфорд“, постојните вакцини штитат од бразилскиот вид коронавирус, а мутацијата што првпат беше откриена во Јужна Африка е...

Законот за заштита на природата обезбедува интегрална заштита на Водно

Во иницијативата што ја поведуваат граѓански организации и неколку професори од Шумарскиот факултет (наспроти четириесетина професори од Институтот за биологија и Институтот за географија...

Руската вакцина „ковивак“ штити од коронавирусот две до три години

Повторна вакцинација со препаратот против коронавирусот „ковивак“ може да се изврши за две до три години, рече главниот лекар на медицинскиот центар „Лидер на...

Заев: Заедничка акција за заштита на Охридскиот регион

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во придружба на министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска имаше средба со градоначалниците на општина Охрид Константин...

Директорот на „Гамалеја“: Докажано е дека „спутник В“ штити најмалку 9...

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, рече дека е докажано дека вакцината против ковид-19, „спутник В“, обезбедува имунитет...

Шахпаска: Приоритет е брза и ефикасна постапка за заштита на жртвите...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денска учествуваше на завршната конференција во рамки на проектот „Евалуација на стандардите за фер судење и...

Шведскиот премиер призна дека властите го потцениле првиот бран на вирусот

Шведскиот премиер Стефан Левен изјави дека официјалните лица кои се залагале да не се воведуваат ограничувачки мерки за време на првиот бран на пандемијата...

МЖСПП: Мечкиното грозје важен ресурс кој треба грижливо да го собираме

На денешниот видео настан организиран од Фондацијата „Информација и заштита на природата” (ФИЗП), Подружница во Република Македонија во соработка со Министерството за животна средина...

Маричиќ: Ќе се подигне нивото на заштита на новинарите и медиумските...

Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на вебинарот „Изменување и дополнување на Кривичниот законик на Северна Македонија: Решение за зајакнување на безбедноста на...

Градоначалничката Петровска повика на одговорно однесување на битолчани

Градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска, попладнево одржа состанок со дел од штабот за заштита и спасување, на кој се разговараше за моменталната состојба...