Ознака: заштита

Изгласани законските измени за поголема заштита на медиумските работници

Во рамките на продолжението на 51-та седница, вчера, Собранието ги донесе измените и дополнувањата на Кривичниот законик со 85 гласа „за“. Главните интервенции со...

Зеленски вети заштита за руските војници кои ќе се предадат

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во синоќешното обраќање до нацијата им вети на руските војници дека ќе ги заштити ако се предадат. Тој им вети три работи...

Тупанчевски: Секое дете заслужува да биде на соодветен начин заштитено во...

Секое дете заслужува да биде на соодветен начин заштитено во системот. Секое дете заслужува неговите потреби да бидат приоритет за институциите. Секое дете заслужува...

Превисоки трошоци за здравствена заштита

Извештај на СЗО за Македонија Светската здравствена организација (СЗО) во најновиот извештај за Македонија констатира дека земјава напреднала во намалувањето на антимикробната резистентност и во...

Беспилотни летала за заштита на стадионите

Целите ќе се идентификуваат со помош на „серија помали радари што ќе се дистрибуираат низ местото на настанот, создавајќи целосна слика за воздушниот простор“,...

Kако да го заштитите домот пред да заминете на одмор

Домување Секое продолжено отсуство од дома е идеално време за провалници што го демнат сето она што вредно и посветено сте го создавале цел живот,...

Советот на ЕУ бара дополнителни активности за заштита на новинарите

Советот на Европската унија, со оглед на зголемените закани за новинарите, а со тоа и пречките за слободата на изразување и информирање, денеска донесе...

Вируси и бактерии стари милион години може да се ослободат со...

Русија со проект за биолошка безбедност Климатските промени можат да предизвикаат нова смртоносна пандемија затоа што топењето на мразот на Арктикот овозможува древните вируси и...

Руски научници направија материјал за заштита од радијација

Научниците од Државниот институт во Јужен Урал пронајдоа алтернатива на оловото за заштита од радијација. Врз основа на новиот материјал може да се направи...

Нуредини: Заштитата на Охридското Езеро е можна само со заедничко и...

Со потпишување на заедничката изјава за поддршка на Студијата за валоризација на Охридското Езеро, градоначалниците на општините Охрид, Струга и Дебрца – Константин Георгиевски,...