Ознака: замок

Поседува дури и затвор: Седум интересни имоти на принцот Вилијам

Освен како наследник на тронот, принцот Вилијам е познат и како Војводата од Корнвол, што значи дека е на чело на Војводството Корнвол -...

Замокот „Сфорца“ – средновековна тврдина, а денес музеј

Замокот „Сфорца“ е средновековно утврдување изградено во 15 век од Франческо Сфорца, војвода на Милано. Истражувачите истакнуваат дека замокот е изграден врз темелите на...

Мојот замок

На страниците на „Колибри“ ги објавуваме расказите на седумте учеснички на тукушто завршената работилница за креативно пишување „Остани дете, стани писател“, на издателството „Икона“....