Ознака: забрана

Американската сојузна држава Аризона ги забрани речиси сите абортуси

Врховниот суд во Аризона денеска го оживеа законот од 1864 година со кој се забрануваат речиси сите абортуси, симболична одлука со важни изборни импликации...

ЕУ воведува забрана за продажба на стоки произведени со принудна работа...

Советот на ЕУ и Европскиот парламент го утврдија текстот на регулативата со која на пазарот на Унијата ќе се забрани продажба на стоки произведен...

Флорида со закон ги забрани социјалните мрежи за лица под 16...

Парламентот на Флорида, под контрола на републиканците, усвои нацрт- закон со кој се забрануваат социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите...

Австралија го забрани нацистичкиот поздрав

Во Австралија денеска стапи на сила законот за забрана на нацистички поздрави, нацистички сувенири и прикажување или продажба на симболи поврзани со терористички групи. -...

Воведена забрана за тешки товарни возила на повеќе патни правци

Денеска е воведeна забрана за тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка граничен премин Деве Баир. ЈП Македонија информира дека забраната почнува од 14.10...

Забрана за тешки товарни возила на патот Крива Паланка – граничен...

Денеска се воведува забрана за тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка граничен премин Деве Баир. ЈП Македонија информира дека забраната почнува од 14...

Укинати забраните за движење на камиони на патните правци Гостивар-Стража-Кичево и...

Сообраќајот на државните патишта утрово се одвива тековно и непречено во зимски услови по влажни коловози. -Од ЈП за одржување и заштита на магистралните и...

Владата забрани акции и промоции на храна во маркетите – не...

Владата на денешната 185 седница, на предлог на Министерството за економија, донесе одлука со која се забранува на трговците кои вршат трговија на мало...

Унгарија, во договор со Романија, Словачка и Бугарија ќе забрани увоз...

Унгарија во договор со Романија, Словачка и Бугарија ќе воведе забрана за увоз на жито од Украина доколку Европската Унија не ја продолжи забраната,...

Поради дефект на водоводната мрежа, водата за пиење во Струга е...

Водата за пиење од градскиот водовод во Струга е забранета за конзумирање поради дефект на водоводната мрежа, соопшти јавното претпријатие „Водовод и канализација“. Работните тимови...