Ознака: „жолтите елеци“

„Жолтите елеци“: Богородичната црква не е единствен проблем на Франција

Во организација на движењето на „жолтите елеци“, ширум Франција денеска со одржуваат нови протести од кои беше упатено „потсетување“ до Владата дека обновата на...

Протести на „жолтите елеци“, полицијата употреби солзавец

Неколку илјади луѓе се собраа денеска во Франција на протести на граѓанското движење „жолти елеци”, а во Тулуз избија судири меѓу полицијата и демонстрантите...

„Жолтите елеци“ од Елисејските Полиња

Ефектите од движењето на „жолтите елеци“ ќе се почувствуваат во пошироки рамки, бидејќи во нивната суштина се вградени и некои елементи што имаат глобалистички...

Полицијата уапси 12 лица на протестите на „жолтите елеци“ во Париз

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле...

Неизвесна дебатата во Франција за излез од кризата со „жолтите елеци“

Претседателката на француската Национална комисија за јавни дебати Шантал Жуано одлучи да се повлече од националната дебата за излез од кризата со „жолтите елеци“,...

Апсењето на Ерик Друе повторно ги активира „жолтите елеци“

Дел од припадниците на „жолтите елеци“ повторно се мобилизираат поради апсењето на Ерик Друе, еден од неформалните лидери на движењето. На социјалните мрежи се...

Француската Влада сака да му стави крај на урбаното насилство

Француската Влада сака да стави крај на атмосферата на урбано насилство што се повтори и овој викенд во неколку градови во Франција, јави дописникот...

Протест на „жолтите елеци“ и во Холандија   

Холандската полиција го затвори парламентарниот комплекс во Хаг откако пред него се собраа околу сто демонстранти со „жолти елеци“ кои протестираа поради високите цени...