Ознака: железнички сообраќај

Николоски: Можно е да се воведе градски воз во Скопје

Новиот министер за транспорт и врски Александар Николоски смета дека од следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз, односно да...

Железничкиот сообраќај на релација Велес-Прилеп-Битола и обратно повторно во прекин

Пожар на стрништа покрај пругата ги изгоре праговите поради што втор ден не сообраќаат возовите Велес-Прилеп-Битола  и обратно. Како што информираат за МИА од...

Железничкиот сообраќај на релација Скопје-Битола во прекин

Сообраќајот на пругата Скопје -Битола - Скопје е во прекин поради тоа што се уништени околу 1000 прагови на повеќе локации од пожарите во...

Железничкиот сообраќај во прекин, се бара исплата на априлската плата

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај во државава од изутринава е во прекин откако вработените во РЕ одржување - работилница во подружницата влеча на возови...

Прекинат бојкотот на машиновозачите по исполнувањето на барањата за исплата

Од попладнево е прекинат бојкотот на машиновозачите откако се исполнети нивните барања - исплатен е вториот дел од февруарската плата и патни трошоци за...

Протест на персоналот на „МЖ-транспорт“, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Машинскиот и извршниот персонал на „Македонски железници – транспорт“ денеска од 12 часот почна бојкот, а беше најавено дека во 14.30 нема да тргне...

Украдени железнички кабли на потегот од Маџари, причинета штета од 25...

Украдени кабел за регулирање на железничкиот сообраќај и кабел за сигнализација, материјалната штета околу 25 илјади евра Просторен кабел кој служи за регулирање на железничкиот...

Со блокада на железничкиот сообраќај, вработените на „Колска“ побараа одблокирање на...

Седумдесетина вработени на велешката фабрика за шински возила „Колска“ предводени од Синдикатот, кој е членка на ССМ, утрово од 7 до 9 часот го...

Железничкиот сообраќај од утре во прекин

Машинскиот и извршниот персонал на „Железници транспорт“ најавува дека од утре во седум часот ќе го прекине железничкиот сообраќај. Причина за бојкотот на работата, како...

Од Скопје до Софија ќе може да се патува за три...

Според Матеј Закоњшек Во Македонија треба да се подобри брзината и достапноста на возови. Железничката линија Белград-Скопје сега е во лоша состојба бидејќи не се...