Ознака: железничка пруга

Ковачевски-Донев: Коридорот 8, отвора нови европски рути за железнички превоз

Реахбилитацијата и зафатите на Коридорот 8, железничката пруга која ја поврзува Македонија и Бугарија, стануваат реалност. Со посветена соработка градиме наша заедничка иднина, обезбедуваме...

Локванец: Подготвени сме да одговориме на потребите за зголемен транспорт на...

„ЖРСМ – Инфраструктура“ во целост стои на располагање на државата за транспорт на големи количества на јаглен или друг тип на енергенси, потребни за...

Орбан и Вучиќ го одбележаа железничкото поврзување на двата погранични региона

Со симболичното стегнување на завртките на новите шини во присуство на неколку илјади граѓани од двете страни на границата, премерот на Унгарија, Виктор Орбан,...

Обезбедени се средства за железничката пруга Софија-Скопје

Конечно, после речиси 30 години, железничката пруга за поврзување на Северна Македонија и Бугарија станува реалност. Очекувам за 3-4 месеци овде, веќе да се...

Локомотива удрила во „голф“ на железничката пруга Скопје – Тетово

На железничката пруга Скопје – Тетово, во пладневните часови на 15 април, кај патниот премин Сарај – Кондово, се случила железничка незгода во која...

Возот од Битола за Солун не тргна

Предновогодишните посакувања на битолчани во пресрет на Новата година, за патување со воз од Битола до Солун, не се остварија. Битолчани, како и секоја...

Македонија доби 68,6 милиони евра за железничкото поврзување со Бугарија

Македонија денеска потпиша договор со кој преку Европската банка за обнова и развој доби грант од Европската унија во висина од 68,6 милиони евра...

Србија доби 5,5 милиони евра за пругата Ниш – македонска граница

Инвестициската рамка за Западен Балкан (WBIF) ќе ја поддржи Србија со 5,5 милиони евра бесповратни средства за изработка на проектно-техничка документација за изградба на...