Ознака: Жан Моне

Процесот Жан Моне е фарса, Левица нема да учествува во дијалогот,...

Левица нема да учествува во дијалогот Жан Моне за измени на Деловникот, бидејќи смета дека целта на процесот не е донесување современ европски деловник...

Се бара консензуално решение за деловникот на Жан Моне, според Џафери

Претседателот на Собранието Талат Џафери изјави дека на денешната средба на работната група за нов деловник во рамки на процесот Жан Моне, главно, било...

Не сме консултирани за тајмингот на Жан Моне, носењето деловник без...

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски и претставници на пратеничката група на партијата нема да присуствуваат на денешнара средба на Работната група...

Доделена наградата „Жан Моне“ за 2020 година

Делегацијата на Европската Унија во партнерство со Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници денеска ја додели наградата „Жан Моне“, и тоа во три...

Конкурс за наградата „Жан Моне“ 2020

Делегацијата на Европската Унија и Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници го објавуваат конкурсот за 18-тото издание на наградата „Жан Моне“ за најдобри...

„Жан Моне“ ќе се бори против инцидентите во Собранието

Дали навистина може со деловнички и интервенции во други правни акти целосно да се отстрани ризикот од инциденти во државните институции, предизвикани од партиско-политикантски...

Само едно лето стои меѓу Македонија и датумот за преговори

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна синоќа заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот дом, соопштија дека успешно...

„Жан Моне“: Собранието да ги води евроатлантските интеграции

Во Собранието на Република Македонија ќе се формира работна група составена од претставници на политичките партии, за да се поддржат имплементацијата на реформската агенда...

Може ли дијалогот „Жан Моне“ да го игнорира спорот со Грција

Некако под впечатокот на самитот ЕУ - Западен Балкан, што се одржуваше истиот ден во Софија (Бугарија), и очекувањата за предлог-решение за спорот за...

Дијалог „Жан Моне“: Постигната согласност за придвижување на евроинтегративниот процес

Претставниците на парламентарните партии во македонското Собрание на првата средба во рамки на дијалогот „Жан Моне“ одржана во Охрид постигнаа согласност за промоција и...