Ознака: ЕП 2021

Ковид-19 ги нападна и ривалите на Македонија, десеткувајќи ги учесниците на...

На осум дена до почетокот на Европското првенство (ЕП) кое од 13 до 30 јануари ќе се игра во Унгарија и Словачка, голем е...

Одбојкарите немаа сили за изненадување против Турција

Одбојкарската репрезентација на Македонија претрпе нов пораз на Европското првенство, овој пат од Турција со резултат 0-3 (22-25, 12-25 и 15-25 по сетови). Избраниците...

Македонија денеска игра со некогашниот првак Холандија

ОДБОЈКА - ЕП 2021 По поразот во 1. коло од домаќинот Финска, македонската селекција од 19 часот се среќава со некогашниот олимписки (1996 година) и...

Македонија полека се комплетира, следуваат тест-мечевите

ОДБОЈКА - ВО ПРЕСРЕТ НА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ПЛАСМАН НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО Пред неколку дена на подготовките им се приклучи и Александар Љафтов, денеска треба да...

Додека Македонија ги слави фудбалските херои, Србија бара виновници

Додека Македонија ги слави фудбалските херои кои изборија прво учество на големите репрезентативни натпреварувања, соседна Србија деновиве се обидува да ги пронајде виновниците за...

Горан Велики

Меѓу бројните голови, успеси и трофеи во богатата кариера на Горан Пандев (37), вечерашниот гол против Грузија, сигурно ќе остане забележан како најзначаен и...

Македонија со тројца стопери го почнувa мечот во Тбилиси

Македонската фудбалска репрезентација ќе и се спротивстави на Грузија во формација 3-4-1-2, во вечерашниот меч во Тбилиси за пласман на Европското првенство в година. Стандардниот...

Македонија е на чекор од пласман на Европско првенство

  Македонија се пласираше во финалето на фудбалската Лига на нациите со победата над Косово од 2-1 во полуфиналниот плејоф дуел одигран вечерва на националната...

ФИБА го смени системот на квалификации, ќе се игра турнирски

Ако говориме за кошаркарскиот дел, сигурно е дека за нас е подобро средбите да се играат на неутрален терен. Иако, се разбира, е можно...

Македонија и Косово ќе играат на 4 јуни

Македонската фудбалска репрезентација натпреварот против Косово од баражите за пласман на Европското првенство во 2021 година ќе го одигра на 4 јуни на Националната...