Ознака: елизабета втора

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е...

На еден од најграндиозните државни погреби светските лидери и околу 250.000...

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит...

Трамп го исмеваше Бајден: На погребот на Елизабета Втора го сместија...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го коментираше фактот дека сегашниот претседател на САД, Џо Бајден седел во 14. ред на погребот на кралицата Елизабета...

Пендаровски и сопругата присуствуваа на погребот на Елизабета Втора

Претседателот Стево Пендаровски, придружуван од сопругата Елизабета Ѓоргиевска, денеска во Вестминстерската опатија во Лондон присуствуваше на Државната погребна служба на кралицата Елизабета Втора. По службата,...

Ќосески во име на македонскиот народ изрази сочувство за смртта на...

Фотовест Почесниот македонски конзул и долгогодишен активист во македонската заедница во Австралија, Зоран Ќосески, во име на македонскиот народ изрази сочувство за смртта на британската...

Две илјади гости ќе ја испратат Елизабета Втора, Британија пред логистички...

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската...

Демократијата е единствениот подарок на Британија за светот што вреди да...

Смртта на кралицата остави трага не само за Британците туку и за сите држави во светот, вели Ахмед Чараи за „Нешенел интерест“ Што може да...

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора префрлен во Вестминстерската палата

Ковчегот со посмртните останки на Елизабета Втора попладнево е донесен во Вестминстерската палата, каде што ќе биде изложен до погребот предвиден за в понеделник. Ковчегот...

Чарлс Трети ќе го предводи кралското семејство во Единбург зад ковчегот...

Британскиот крал Чарлс Трети ќе го предводи кралското семејство во поворката зад ковчегот на неговата мајка, кога ќе се упати кон катедралата во Единбург,...

Од ожалостените во Британија побарано да не носат плишани мечиња или...

Ожалостените во Велика Британија беа повикани да не оставаат мечиња, балони или запалени свеќи меѓу цвеќињата оставени во знак на почит кон покојната кралица,...