Ознака: експлозив

Дрон со експлозив пронајден на брегот на бугарско одморалиште

На брегот на бугарското летувалиште Тјуленово на Црното Море е пронајден дрон од непознато потекло, кој според непотврдени информации носел експлозив, јавија бугарските медиуми. Дронот...

Германската истрага за „Северен тек“ откри траги од експлозив на јахта

Германија пронашла траги од подморски експлозив во примероци земени од јахта „за која постои сомневање дека билa користенa за транспорт на експлозивo“ во саботажа...

Во Битолско пронајдени 837 неексплодирани бомби од Првата светска војна

Во атарот на битолското село Старавина завчера биле пронајдени 837 стари неексплодирани бомби од Првата светска војна, соопшти МВР. Вчера во 13.30 часот во СВР...

Руската ФСБ уапсила украински агент со три експлозивни направи на Крим

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси агент на украинската служба за безбедност на Крим, поради тоа што, наводно, планирал да подметне бомби на...

Дрога и експлозив пронајдени кај 16-годишник од Скопје

Обвинителството бара поведување подготвителна постапка со предлог за определување мерка притвор спрема момче на возраст од 16 години кај кое биле пронајдени дрога и...

Претреси во Скопје, пронајдени фалсификувани долари, експлозив и дрога

Во координирана полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и...

Со експлозив оштетени три полски супермаркети во Холандија

Експлозивната направа била активирана пред продавница со полски производи во холандскиот град Бевервијк, соопшти полицијата, што е трет ваков напад во последните 24 часа. Нема...

Уништување на експлозивни и убојни средства на полигонот Криволак

На воениот полигон Криволак денеска ќе се изврши третото и последно уништување на експлозивни и убојни средства за годинава, откако на 9 и 14...

Писма со експлозив ја вознемирија Холандија

Холандската полиција го испитува случајот со испраќањето писма со експлозив на адресите на многубројни претпријатија во три града. Полицијата ги повика граѓаните да бидат...

Скопје може мирно да спие: Ракетното гориво од „Теас-Темко“ изнесено од...

Големата количина опасни и експлозивни материјали лоцирани меѓу населените места Ново Село и Волково, Скопско, што неколку години претставуваше едно од најголемите загадувачки жаришта...