Ознака: Драги Рашковски

Укинат куќниот притвор за Драги Рашковски

Укината е мерката куќен притвор за Драги Рашковски и прифатена е гаранцијата како мерка за обезбедување на негово присуство во рамки на кривичната постапка...

Рашковски осуден на осум години затвор за „Софтвери“

Во Основниот кривичен суд денеска Драги Рашкоски беше прогласен за виновен за кривичните дела „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „перење пари и...

Рашковски имаше чувство дека со проектите придонесува за доброто на државата,...

Во Основниот кривичен суд Скопје во врска со случајот „Софтвери“ денеска сведочеше сопругата на обвинетиот Ивица Димитровски, Ивана Димитровска, како и вешто лице од...

Не може да се патентира софтвер во Македонија, истакна вешто лице...

Во Основниот кривичен суд Скопје се сослушуваат вештите лица Милица Шутова, вешто лице од областа на интелектуална сопственост и вештото лице Ристо Котев од...

Рашковски испрашуваше сведоци од Владата за случајот „Софтвери“

Во Основниот кривичен суд Скопје, на предлог на одбраната, денеска беа сослушани сведоци, вработени во генералниот секретаријат на Владата во врска со случајот „Софтвери“,...

Рашковски бара соочување со Русковска за „Софтвери“ за да докаже дека...

Одбраната на Драги Рашковски бара јавната обвинителка Вилма Русковска да биде повикана како сведок за случајот „Софтвери“, во кој тој како поранешниот генерален секретар...

Судењето за „Софтвери“ одложено поради болест на еден од обвинетите

Судењето против поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, кој заедно со уште шест лица се теререти за нелегалната набавка на софтвер се одложува...

Спасовски не бил запознаен со набавката на софтверот за МВР

Актуелниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски на сведочењето на денешното рочиште за случајот против поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, кој заедно...

Сведок кажа дека не добил насоки или закани од Рашковски за...

Со сослушување на сведоци предложени од Обвинителството денеска во Основниот кривичен суд – Скопје продолжува судењето против поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски,...

Зеќири не бил запознаен со софтверот што го набавил Рашковски

Поранешниот генерален секретар во Владата, Мухамед Зеќири, сведочеше против неговиот претходник во оваа институција, Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше за системите кои...