Ознака: домови

Гоув: Домовите на руските олигарси во Британија можaт да се искористат...

Домовите на санкционираните руски олигарси би можеле да се искористат за сместување на бегалци од војната во Украина, изјави за Би-би-си британскиот државен секретар...

Објавен извештај за злоставување на деца по домовите низ Лондон

Британски социјални работници „изложиле ранливи деца“ на сексуални престапници кои се инфилтрирале во домови за деца и во згрижувачки семејства со „катастрофални, доживотни последици...

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство Салвадор Ила, најавувајќи национален...

Ерменците од Нагорно-Карабах ги палат и ги напуштаат своите домови

Ерменците што живеат во градот Карвачар во Нагорно-Карабах почнаа да ги палат своите куќи по објавувањето дека некои територии во таа област му се...

Професија во Јапонија: Чистење домови на починати самци

Мија Коџима од Јапонија има 24 години и има многу необична професија, работи во компанијата „Ту ду“, која се занимава со чистење на домовите...

Од понеделник студентите се вселуваат во домовите

Од понеделник почнува вселувањето на студентите во домовите, а во тек е и повик за еднократна помош од 6.000 денари, истакна министерката за образование...

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

И покрај сите предизвици на почетокот на новата учебна година, 1 октомври означува почеток на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај училиштата, со...

Бучавата – терор од соседството во нашите домови

Од бучава што доаѓа од нашите соседи страдаме и ние, но нема некаква подетална анализа, тврдат од Регулаторната комисија за домување, каде што и...

Oпаѓа ли трендот на кражби во домовите

Изминатата 2019 година, во периодот од јануари заклучно со ноември, вработените од СВР-Скопје регистрирале 973 дела кражби и тешки кражби во куќи и станови....

Една третина од домовите во Македонија не се соодветно затоплени

Енергетската сиромаштија во земјава, според експертите, ги надминува општите параметри за сиромаштија, бидејќи покрај сиромашните граѓани имаме многу граѓани што не се во групата...