Ознака: доктор

Над 40 камери прегледани и над 15 лица сослушани во врска...

Над 40 камери се прегледани, вклучувајќи ги и камерите од „Безбеден град“ и извршени се службени разговори со повеќе од 15 лица во врска...

Уринарни инфекции – сè што треба да знаете за да си...

Уринарната инфекција се јавува кога микроорганизмите што живеат во дигестивниот тракт, од цревата ќе навлезат во мочниот меур. Начинот на клиничка презентација е различен Автор:...

Лекарска комора: Осуда за нападот на лекар во Охрид

Лекарската комора најостро реагира и го осудува инцидентот во кој пациент физички нападна лекар на работното место во Општата болница во Охрид. Оттука искажаа...

За пет години ниту еден лекар не се пријавил за работа...

Министерството за здравство информира дека за поликлиниката во населбата Шуто Оризари, која работи во склоп на Здравствениот дом Скопје, за период од пет години,...

Почина докторот што го лекуваше Навални во Русија

Почина докторот што го лекуваше рускиот опозиционер, Алексеј Навални, во болницата во Омск по неговото труење. Од болницата соопштија дека Сергеј Максимишин, заменик-шеф на болницата,...

Докторот го фалсификувал потписот на Марадона

Истрагата за смртта на Диего Марадона докажала дека неговиот доктор, Леополдо Луке, ги фалсификувал потписите во клучните медицински документи. Марадона почина во ноември минатата...

Докторот на Марадона обвинет за неговата смрт

Човекот кој до последниот ден беше одговорен за здравјето на Диего Марадона, хирургот Леополд Луке се наоѓа под истрага на Обвинителството поради немарност и...

Доктор во Германија осомничен за убиство на двајца пациенти со ковид-19

Германската полиција отвори истрага против лекар во Есен осомничен за убиство на двајца тешко болни пациенти заразени со коронавирус, соопштија властите. Лекарот (44), кој работи...

Доктор Џекил и Мистер Хајд (1)

Мојата смрт ја најавија на телевизија, пред камери на прес-конференција, јавно и во работен ден, пред цела нација, ни пет ни шест! Сценарист на...

Пакистан ги уапси лекарите кои протестираа поради недостигот на заштитна опрема

Педесет и три медицински работници се задржани откако полицијата ги растурила демонстрациите во Квета, пренесува „Гардијан“. Оружени полициски сили вчера ги разбија демонстрациите на повеќе...