Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25389)

Работи што не треба да ги правите ако имате мачка

Сопствениците на мачки знаат дека секоја мачка има своја посебна личност, но постојат одредени упатства за кои треба да се свесни сопствениците на овие...

Финци одгледуваат кафе во биореактор

Во иднина, љубителите на кафе ќе може да пијат кафе произведено во Петриев сад, наместо на плантажа, велат финските научници, кои се надеваат дека...

Научниците во чудо – пронајдоа заб на мамут на дното...

Морските биолози очекуваат да видат и пронајдат сè во големи длабочини на океаните, но заб на мамут сигурно не е една од тие работи. Биологот...

Животот на Тина Тарнер преточен во стрип

Животните подеми и падови на легендарната пејачка Тина Тарнер ќе бидат преточени во биографскиот стрип, објавен од издавачката куќа „Тидал вејв“, кој ги опишува...

Зошто настанува сезонска депресија и како да се ублажи

Според истражувањата на научниците, секој трет човек не се чувствува добро во ладните зимски денови, во споредба со пролетното и летното време. Тоа е...

Скиците се коренот на мојот опус, имам зачувано над 12.000

Васко Ташковски, сликар Познатиот македонски ликовен уметник, академик Васко Ташковски (84) последниве месец-два еден дел од денот задолжително минува во Националната галерија во „Даутпашиниот амам“,...

Прва изложба во Скопје на Мерсад Бербер по 40 години

Уметничката галерија „Ел Греко“ ја подготви изложбата на еден од најреспектираните уметници од поранешна Југославија, Мерсад Бербер, која ќе се отвори утревечер, во 19...

Дела на 292 автора во чест на 75 години ДЛУМ

Друштвото на ликовните уметници на Македонија одбележува голем и значаен јубилеј, 75 години од формирањето и постоењето на друштвото. По тој повод, на 1...

Читајте ги најдобрите раскази секоја среда во ЛИК

Врачени наградите за краток расказ на „Нова Македонија“ Ценејќи го првенствено квалитетот на пристигнатите раскази на годинашниот Конкурс за краток расказ, ги избравме најдобрите автори...

Прва видеоигра за битката за Вуковар!

Вуковарските бранители и млади гејмери почнаа со изработка на првата компјутерска игра под назив „Битка за Вуковар“. Во развојот на играта ќе учествуваат млади...