Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25379)

Калинка – плод на боговите

Здрава храна Калинката е симбол на плодноста, изобилството, доброто здравје и вечниот живот. Ова растение потекнува од Персија, а низ историјата е класифицирано како плод...

Студиото „Аби Роуд“ одбележува 90 години постоење

Култното лондонско студио „Аби Роуд“, каде што „Битлси“, „Пинк флојд“, Ејми Вајнхаус и Адел направија легендарни аудиозаписи, деновиве одбележува 90 години постоење, со настани...

Три снежни леопарди починаа од ковид-19

Во зоолошката градина „Линколн“ во Небраска, три снежни леопарди починаа од компликации предизвикани од ковид-19, соопштија претставници на зоолошката градина, а пренесе Си-ен-ен. - Нашите...

Лејди Гага во „версаче“ на премиерата на филмот за Гучи

Поп-ѕвездата и актерка Лејди Гага (35) се појави во креација од модниот бренд „Версаче“ на свечената премиера на крими-драмата „Куќата Гучи“, која се одржа...

Портал што ги одржува живи народните верувања за небесните појави

Македонскиот народ има сопствен светоглед и тој најмногу може да се забележи кај преданијата поврзани со небото, небесните појави и Земјата, вели Ванчо Стојкоски,...

Михаил Бакунин – „апостол“ на анархистичкиот систем

Земете го најзапалениот можен револуционер и ставете го на серускиот престол, или дајте му диктаторска власт, и тој за една година ќе стане полош...

Брисел со засилен ангажман на Западен Балкан

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеи неделава ќе се сретне со министрите за надворешни работи на Србија, Црна Гора, Македонија и на Босна и...

Дали судбината на ѕвездите што брзо се раѓаат е брзо...

Приказната за бугарските момчиња од Харвард не е прв пример во балканските земји кога млади и високообразовани луѓе од светските универзитети се претставувани како...

Намалување на невработеноста со ефективна поддршка на стопанството

Економистите објаснуваат дека намалувањето на невработеноста на планираното ниво нема да се должи само на растот на нови вработувања туку и поради демографските промени...

Проект: „Македонија на дланка“

Пресек на единиците на локалната самоуправа по локалните избори Во наредниов месец ќе ви ги претставиме сите општини во Македонија. Ќе направиме преглед кои се...