Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25335)

Нега и убавина

Предностите на вежбањето пред огледало Постојат низа причини зошто во повеќето вежбалници и фитнес-студија можете да забележите огледала на ѕидовите. Тие се таму заради подобрување...

Норвешка суперјахта ќе плови без да испушта штетни гасови

Амбициозниот дизајнер Курт Странд претстави уште еден дизајн на суперјахта. Станува збор за концепт на јахта долга 161 метар наречена „Норвешка“, која наликува на...

На дебелината влијае квалитетот на храната, а не количеството

Дебелината не мора да биде резултат на внесување премногу храна, вели судијата на група американски научници, кои „епидемијата на дебелина“ во Америка ја припишуваат...

Во Канада публиката е воздржана, во Америка бурно реагира, но нашата...

Давор Јордановски, наш музичар во Канада Давор Јордановски, познат македонски музичар, композитор и продуцент, кој дваесетина години живее и работи во Торонто, Канада, летово по...

Излезе „Великата лирска песна“ од Санде Стојчевски

„Великата лирска песна“ е насловот на новата поетска книга од истакнатиот македонски поет Санде Стојчевски, објавена во издание на „Дијалог“ од Скопје. Стихозбирката се...

Емил Рубен, Борис Чоревски и Крсте С. Џидров лауреати на...

Јубилејното 55-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ ќе се одржи од први до осми октомври. Веќе се познати и добитниците на наградата за животно...

„Белградската филхармонија“ во Скопје

На 9 октомври, во 20 часот, „Белградската филхармонија“ ќе гостува во Скопје. Под диригентската палка на Габриел Фелц (Германија) ќе се изведува Густав Малер:...

На уметниците им треба поддршка, на градот култура на јавен простор

Фасадите на зградите 44a и 46а на скопска Рузвелтова се „тапетирани“ со 130 црно-бели портрети на уметници, културни работници и креатори на културна политика,...

Расте бројот на заболени од ковид-19 во регионот, БиХ ставена на...

Додека земјите од регионот бележат високи стапки на смртност, но и зголемени бројки на нови инфекции од коронавирусот, ЕУ го укина статусот на Босна...

Западен Балкан губи милијарди евра поради одливот на мозоци

Заминувањето на младите го чини регионот милијарди евра на годишно ниво, покажуваат последните истражувања на британските институти направени во врска со миграцијата на Западен...