Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25296)

Како да бидам подобар татко од Џеф Безос?

И затоа, наместо Џеф да се фали, како последна алапача во паланка дека со новиот „голф“ таа и нејзин Стојко стигнале на море за...

Научниците мапираа 500 милиони врски во мал дел од мозокот...

Научниците од медицинскиот колеџ „Бејлор“ и од универзитетот „Принстон“ го направија најголемиот 3Д-дијаграм на мозокот на глушец, кој е многу сличен со човекот, со...

Постојат ли мачки што сакаат вода

Животни Мачките може да бидат мистериозни за многу работи, но повеќето од нив дефинитивно мразат еден од основните елементи - вода. Штом ќе дојде во...

Црвените цртежи во пештера во Шпанија се дело на неандерталци

Црвените цртежи на куполата во пештера во јужна Шпанија се дело на неандерталци, а биле создадени пред повеќе од 60.000 години, се вели во...

Пестицидите што се користат на фармите убиваат сѐ повеќе пчели

Пестицидите што им се продаваат на фармерите и веќе се мешаат во коктели може да убијат двојно повеќе пчели, покажала анализата на 90 спроведени...

По седми пат „Азот 2021 мтб предизвик“ ќе ги собере ...

На 21 и 22 август во селото Богомила, како централно место и во регионот на Азот, ќе се одржи фестивалот „Азот 2021 мтб предизвик“,...

Изложба „Позадини“ од Бојана Артиновска-Трпческа во Прилеп

„Позадини“ е насловена изложбата на уметницата Бојана Артиновска-Трпческа, која е отворена деновиве во Ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“. - Решив да ги претставам делата...

Муралите на Конески и на Попов се потсетување за неописменетите

Многу е важно на каков уметнички начин ќе ги претставите ликот и делото на македонските титани, а тоа да изгледа и современо и достојно...

„Стела“ единствен македонски филм во Сараево

Филмот „Стела“, во кој главен лик е младата шарпланинка Стела, со уште осум филма, од кои некои се кратки, е во селекција на детската...

Фестивал на неми и класични филмови во Кинотеката

Фестивалот на неми и класични филмови почнува од утре во Кинотеката на Македонија, со проекција на документарниот видеоколаж „Тајните архиви на градот“, проект поддржан...