Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25282)

Попович: Јазот меѓу Америка и остатокот од светот се намалува секоја...

Американскиот селектор Грег Попович порача дека е разочаран, но не и изненаден по поразот на неговата селекција од Франција со 76-83 на денешниот меч...

Јапонија постави нов рекорд во брзината на интернетот

Техно Научниците од јапонскиот национален институт за информатичка и комуникациска технологија соборија рекорд во брзината на пренос на податоци преку интернет. Јапонците постигнаа брзина на интернет...

СЗО предупредува дa не се мешаат различни вакцини

Од Светската здравствена организација (СЗО) предупредуваат дека трендот на мешањето на различни вакцини, како начин на поефикасна заштита од ковид-19, може да биде опасен. -...

Следуваат забрани за ловокрадство и за илегални градби и сеча

По прогласувањето на Шара за национален парк По триесетина години неуморна борба, Шар Планина конечно го доби достоинствениот статус. Оваа вонсериска убавица, конечно, е прогласена...

Новата биоразградлива пластика се распаѓа на сонце и воздух

Научниците развија биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух. Пластиката е голем проблем во светот, а на некои места е и значајна причина...

Започна јубилејното издание на „На зајдисонце“ во Трпејца

Со видеоприказот „Ние на зајдисонце“, во Трпејца започна десеттото, јубилејно културно-забавно лето „На зајдисонце“. Во името на покровителот на манифестацијата, летото за отворено го...

На Слепченскиот книжевен центар му треба поголема афирмација

Слепченскиот манастир „Св. Јован Претеча“ на подарок доби десет ракописи во дигитална форма од Стефан Верковиќ, чии оригинали се чуваат во Хрватската академија на науките...

Панорама / Вртење во круг

Атина - Во девет од 12 анализирани региони во Грција е регистрирано зголемено присуство на ковид-19 во отпадните води, зголемување што е најголемо во...

Најави за нова влада без ГЕРБ

Бугарија Привремениот премиер на Бугарија, Стефан Јанев, по завршувањето на конститутивната седница на новиот парламент, изјави дека се надева дека во најскоро време ќе се...

Западен Балкан под ризик за перење пари!

Националните процени за ризикот се разликуваат од земја до земја, затоа што правните системи се различни, како и луѓето и социјалната култура, нивото на...