Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25245)

Светлосиви нијанси за елеганција и опуштеност

Бојата што може да се вклопи речиси во секој ентериер и стил на декорација е сивата. Од сезона во сезона е омилен избор при...

Сме го достигнале ли врвот на еволуцијата?

Еволуцијата е незгодна работа - без оглед што мислиме за тоа, ако ги погледнете луѓето како Мајкл Фелпс, Усеин Болт или Венус и Серена...

Град со 530 замоци во кои никој не живее

Го нарекуваат град на духови исполнет со дури 530 минијатурни и делумно изградени замоци што зјаат празни. На северозападот на Турција, во близината на...

Со повеќе јавни чешми до почиста средина

Топлотните бранови ја зголемуваат потрошувачката на вода во шишиња, а јавните фонтани значително можат да придонесат за намалување на пластичниот отпад Со доаѓањето на летниот...

Најскапиот автомобил во светот чини 20 милиони фунти

„Ролс-Ројс“ го претстави новиот најскап автомобил на светот, „боут теил“, чија цена достигна дури 20 милиони фунти. Автомобилот е специфичен по многу нешта, но...

Советот за безбедност расправаше за високата корупција

БУГАРИЈА Бугарскиот технички премиер Стефан Јанев го свика Советот за безбедност, а темата на состанокот беше „Тековните ризици и закани по системот за заштита на...

Балканот на крстосница меѓу Европа и Кина

Некои балкански земји направија големи чекори во подобрување на своите институции. Мислам дека е потребен таков вид реформи и доколку се забрзаат, тоа ќе...

Повторно субвенции за вградување плински уреди во возилата

Граѓаните од денеска можат да аплицираат за субвенции за вградување уред за плин во возилата. Според огласот на Министерството за економија, граѓаните коишто од...

Потребна е максимална реализација на капиталните инвестиции

Ниското ниво на реализирани капитални инвестиции води до други опасности за економијата, особено за време на ковид-кризата, која донесе отсуство на економски раст, укажуваат...

Морињата станаа светска депонија

Во пресрет на 8 јуни, Светскиот ден на океаните, кој втора година по ред го дочекуваме под клештите на пандемијата од коронавирусот, констатацијата на...