Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25244)

Пет клучни состојки што помагаат да му се зачува видот на...

Исто како и луѓето, кучињата можат да имаат проблеми со видот. Овој проблем може значително да го наруши нивното уживање при одење и вршење...

Виена е најпосакувана луксузна дестинација

Меѓународната мрежа за организација на луксузни патувања „Тревлер мејд“ ја прогласи Виена за најпосакувана дестинација за 2021 година. Во трката за титулата „најпосакувана дестинација“,...

Кое место е светска престолнина на виножитото?

Дали знаевте дека кога гледате виножито, гледате само дел од сликата? Виножитото навистина не е „лак“, туку круг делумно навлечен под хоризонтот, а обично...

Ќелија од пластични шишиња искупува од гревови направени на...

Во ова село направено од пластични шишиња има и затворска ќелија каде што можете да ја поминете ноќта и на тој начин „да платите...

Смалување на нередот дома во 13 чекори

Нередот е знак на добро поминато време и би било лудо да се ослободиме од тоа. Но со добро уредување на просторот, многу лесно...

Промоција на книгата „Две минути и четириесет реда“

Промоцијата на книгата „Две минути и четириесет реда“ од Александра Јуруковска, издание на „ПНВ публикации“ од Скопје, ќе се одржи вечерва во 20 часот,...

Пет држави соработуваат за користење дигитални технологии на археолошките локалитети

На археолошкиот локалитет Стоби деновиве претставници на пет држави, Србија, Словенија, Грција, Бугарија и Македонија, учествуваа на студиска посета за мапирање на капацитетите на...

Димитар Николов-Таки и неговиот дигитален дух

На крајот на мај во пандемиската 2021 година во Битола, европската престолнина на Балканот од Хераклеја до денес, почина ненадејно Димитар Николов-Таки на 63...

Сасоли: Проширувањето на ЕУ е позитивен проект

Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, повика на земјите од Западен Балкан да им се дозволи пристап во Европската Унија, нарекувајќи го проширувањето „позитивен...

По прекинот на дијалогот прво лидерско соочување во Брисел

Двајцата лидери даваат различни изјави за формирањето на заедницата на општини со српското мнозинство на Косово, пред почетокот на продолжението на дијалогот во Брисел,...