Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25048)

Здрава храна

Пет причини зошто се добри костените На мирисот на костенот на градските улици навистина е тешко да му се одолее периодов. Овој плод има и...

Водата во пластична амбалажа ги содржи „вечните“ хемикалии

Независното и највлијателно американско здружение на потрошувачи, „Конзјумер рипорт“, тестира 47 вида вода во пластична амбалажа и утврди присуство на четири тешки метали (арсен,...

Намирници што ослободуваат токсини кога се загреваат

Современиот начин на живот и многубројните обврски не оставаат доволно време за секојдневно приготвување ручек, па затоа истото јадење често го оставаме за наредниот...

Со својот кавал со децении ги забавува граѓаните

Селаудин Абдулоски, уличен свирач Полни четири децении Селаудин Абдулоски ги забавува граѓаните на плоштадите и на најфреквентните места во градовите низ Европа и денес со...

„Скопскиот џез-фестивал“ со силна интернационална програма

Познати изведувачки имиња од Европа и од Македонија ќе одржат концерти во живо во салата на Националната опера и балет Годинашниот 39-ти „Скопски џез-фестивал“ ќе...

Занимливости

Бел волк Белиот волк (познат и како поларен или арктички волк) е подвид на сивиот волк, кој потекнува од Канада, поточно од канадскиот арктички архипелаг,...

Панорама / Фиктивна драма

Тирана - Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеи, денеска ќе ја посети Тирана, што е дел од неговата турнеја за да ги презентира годишните извештаи...

Регионот се подготвува за третиот бран на епидемија

Србија забрзано се подготвува за третиот бран од епидемијата на коронавирусот, а здравствените власти најавуваат дополнителни епидемиолошки мерки во случај на значајно влошување на...

Тајните папки на Милошевиќ остануваат и понатаму тајна

Мнозинството од коалицијата што го собори Слободан Милошевиќ веруваше дека за да се избегне „кравава револуција“, подобро е да се остават на власт некои...

Бислимоски: Приоритет ни е домаќинствата да добијат еколошки и економичен енергент

Дополнување на Одобрението за градба со поле во кое задолжително ќе биде наведено точно на што ќе се грее секој нов објект што ќе...