Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24971)

Медицински совети

Колку е важен витаминот К за нашиот организам Страниците на светските магазини, особено во време на пандемијата, се преполни со написи за благодатите на витаминот...

„Харвард“: Сарказмот е поплочен со успех

Истражувачите тврдат дека сарказмот е „највисоката форма на интелигенција“ и може да ви помогне да напредувате на работното место. Секој сака добар сарказам, остар...

Младиот диџеј Антониј Ристески е третото „ново име“

По паузата поради пандемијата на коронавирусот, проектот „Ново име“ успешно е продолжен во Македонија, а за најмногу гласови во третиот, повратнички циклус успеа да...

Луѓето што доцнат се посреќни

Научниците тврдат дека луѓето што доцнат се посреќни, на штета на оние што ги чекаат, а оваа мана е показател за нивниот позитивен став...

Умереното консумирање алкохол помага против деменција

Она што сигурно го знаеме е дека прекумерното консумирање алкохол дефинитивно му штети на мозокот. Она што е помалку јасно е дали мало или...

Харви Вајнстин ќе им плати близу 9 милиони долари отштета на...

Филмскиот магнат Харви Вајнстин, во последно време познат по низата обвиненија за сексуално малтретирање, ќе им плати на своите жртви близу 19 милиони долари,...

Џенифер Хадсон блеска во улогата на Арета Френклин

Приказната за Арета Френклин ќе биде раскажана на големото филмско платно. Џенифер Хадсон ќе ја игра улогата на кралицата на соул-музиката во филмот „Респект“. Деновиве...

Најтешка година за кината во Велика Британија

Британската киноиндустрија се соочува со најлошата година од 1996 година па наваму, при што приходите од благајниците и рекламите се намалени за речиси 900...

Почина легендарниот комичар Карл Рајнер

Американскиот актер, филмски режисер, продуцент, писател и комичар Карл Рајнер почина на 98-годишна возраст, во семејниот дом во Беверли Хилс. Рајнер стана познат во средината...

Мурали ќе никнат на фасадите во седум града

Иницијативата за исцртување мурали на јавни простори има цел на креативен начин да зборува за одредени теми, кои активираат и мобилизираат не само поединци...