Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24968)

Здравствени правила за влез во Грција

Грција Грција ги објави протоколите, односно правилата што ќе мора да ги почитуваат патниците што ќе пристигнат во државата. Според нив, сите лица што влегуваат...

Клоп: Многу е важно да се справите со поразите на вистинскиот...

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, вели дека не тагува многу по поразите, ниту пак се радува претерано по победите. Тој знае дека двата исхода...

Домување

Циметот ефикасен против инсекти и габи Појавата на мравки во домот, најчесто во кујната, е проблем што се јавува со затоплувањето на времето. Има повеќе...

Произведен полимер што неутрализира биолошки и хемиски токсини

Истражувачите од Институтот за регенеративна медицина во Питсбург успеале да произведат мултифункционален полимер со одлични и неверојатни својства. Станува збор за материјал што може...

Половина час физичка активност го намалува ризикот од срцев удар

Само половина час градинарство, риболов или одење на ден, може да го намали ризикот од срцев удар кај постари лица за повеќе од половина,...

Францускиот министер најави враќање на бакнежот во филмот

Францускиот министер за култура Франк Ристер објави дека на глумците на француските филмски сетови повторно им е дозволено да се бакнуваат - ако се...

Денешното астролошко поклопување може да предизвика настани од историско значење

Астрологот Зоран Крстевски најавува Познатиот македонски астролог Зоран Крстевски, доктор по филозофски науки и универзитетски професор, автор на осум книги од областа на психологијата, астрологијата,...

Панорама / Направено од САД

Белград - Од денеска во Белград е задолжително носење заштитни маски во сите затворени простории. Претходниот ден во Србија се заразија 254 луѓе, а...

Не се забораваат балканските соседи, ниту пак Македонците во регионот и...

Во изборните програми на македонските партии постојат заеднички допирни точки што се однесуваат на билатералната и мултилатералната соработка на државите на Балканот, односно како...

Индустриското производство во Македонија падна за 27 отсто

Во текот на месец мај годинава, индустриското производство се намалило за 27 отсто во споредба со истиот месец во 2019 година, објави Државниот завод...