Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24899)

Медицински совети

Хируршките маски се еднократни, подобро користете памучни! Во целиот свет здравствените работници, но и обичното население, се соочени со недостиг од заштитни маски, иако во...

Руски доктор: Ова е проба за биолошка војна

Ситуацијата со ширењето на коронавирусот во светот е тест за биолошка војна, која ќе покаже колку добро е подготвен светскиот здравствен систем за слични...

Неочекувано откритие – дали Меркур е погоден за живот?

Во потрагата по живот надвор од Земјата, луѓето најчесто се фокусирале на најблиските планети и вселенски тела - Месечината и Марс. Меѓутоа, неодамна објавената...

Научниот центар „Тесла“ во САД открива научни мистерии

Научниот центар „Тесла“ во Лос Ајленд соопшти дека за време на епидемијата на коронавирус, кога на луѓето во светот им беше советувано да останат...

Мислевме дека сме изолирани од природните опасности

Колумна на британскиот писател Џорџ Монбиот Живееме во меур, меур на лажна утеха и негирање. Почнавме да веруваме дека го надминавме овој материјален свет. Богатството...

Антонио Бандерас повикува на солидарност

Познатиот шпански актер Антонио Бандерас се приклучи на списокот на јавни личности, кои на секој начин се обидуваат да ја издигнат свеста на луѓето...

Филмот „Платформaта“ нуди „храна за размислување“

Во ова време на криза и страв од моменталната ситуација, кога повеќето од нас се принудени да бараат занимација во рамките на својот дом,...

Актерот Ендру Џек од „Војна на ѕвездите“ почина од коронавирус

Актерот Ендру Џек, најпознат по улогата на Калуан Емат во „Војна на ѕвездите“, почина на 76-годишна возраст од коронавирус. Тажната вест ја потврди неговиот...

Ѕвездите на филмот „Зараза“ против ширењето дезинформации за коронавирусот

Мет Дејмон, Кејт Винслет, Лоренс Фишбурн и Џенифер Ехле повторно се собраа по цели девет години. Актерите во филмот „Зараза“ (Contagion) се сретнаа за...

Посетете една од „Бесконечните огледални соби“ на Јајои Кусама

Едно од познатите уметнички дела на јапонската уметница Јајои Кусама - „Бесконечна огледална соба“, кое го следи правилото „самослик за само 30 секунди“, спроведено...