Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24869)

Медицински совети – Антибиотици за превенција од рак на желудник

Хелико-бактеријата предизвикува инфекција што денес ја има половина од популацијата, најчесто се населува во желудникот, а го зголемува ризикот од рак на желудникот. Имено,...

Ништо не може да ве подготви за „Сибир“ на Ферара

Абел Ферара е човекот што нѐ навикна дека од него може да очекуваме сешто. Во текот на 40-годишната кариера, снимаше од гангстерски саги до...

Разновидна мартовска програма на Кинотека

Јазикот што го говорат јунаците во филмовите може да биде најразличен, може да биде и без говор, со пантомима, а може да биде и...

Шумите околу Чернобил не растат, а лисјата не се разградуваат

Повеќе од 30 години поминаа откако во реакторот на нуклеарната електроцентрала во Чернобил се случи експлозија што доведе до нуклеарна катастрофа, чии последици се...

„Егзил“ – уште еден одличен филм на Морина

На годинашниот Берлински филмски фестивал, во програмата „Панорама“, беше прикажан новиот филм на Висар Морина, режисер по потекло од Косово, кој живее и работи...

Изложбата „Вибрации“ во портата „Македонија“

Во портата „Македонија“ е отворена изложбата „Вибрации“ на „Галерија’73“, од Белград, Србија. Изложбата содржи дела во масло на платно и комбинирана техника на авторите...

Филмски ѕвезди со најдолг стаж

Кој може да си замисли во работната книшка да забележи 80 години стаж? Верувале или не, токму толку години минат труд има совршената баба...

Проекција на наградените филмови од „Астерфест“

Вечерва, во Кинотеката во Македонија, со почеток во 20 часот, ќе биде прикажан дел од наградените краткометражни филмови од последното издание на интернационалниот филмски...

Масовна венчавка на Филипините со маски

Во градот Баколод, на Филипините, неодамна се случи традиционална масовна венчавка на 220 двојки, под покровителство на Владата на оваа држава. Невестите и младоженците, кои...

Освој го Пикасо на лотарија

Дали сакате Пикасо вреден околу 1 милион долари? Со трошок од само 100 евра, можеби ќе си го остварите сонот. Толку чини билетот за...