Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24865)

Со својот талент ги надминал учителите

Иако починал во Париз, срцето на Шопен, според неговата последна желба, е пренесено во црквата „Светиот крст“ во Варшава Фредерик Франсоа Шопен го славел роденденот...

Ова беше шанса да играм лик што е различен од сите...

Харисон Форд за филмот „Повик на дивината“ Романот за кратката авантура напишан пред речиси еден век, кој сè уште им служи како инспирација на децата...

Животни – Мачките претчувствуваат невреме

Многупати е пишувано дека сетилата на мачките се супериорни во однос на човечките сетила, така што не треба да бидете изненадени, иако сепак е...

Огнените водопади во националниот парк Јосемити

Земја: САД Сојузна држава: Калифорнија Висина на водопадот: 619 метри Секој февруари илјадници туристи се собираат во американскиот национален парк Јосемити за да ја видат глетката од...

„Пријатели“ се враќаат пo 15 години

Актерите од „Пријатели“ повторно ќе се обединат во една специјална епизода, 15 години откако заврши емитувањето на популарната серија, објави HBO. Потврдено е дека ќе...

На карневалот во Рио де Жанеиро над два милиони туристи

И оваа година Рио де Жанеиро, од 21 до 26 февруари, се ниша во ритамот на самбата. Освен неколку илјади учесници, во градот има...

„Златните раце на Фре“ в четврток во Филхармонија

„Златните раце на Фре“ е насловот на концертот на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи в четврток (27 февруари), во 20 часот. Како солист...

Перформансот со 40 голи мажи на скеле во центарот на вниманието

Перформансот „Во него веруваме“ на авторката Ивана Ивковиќ, изведен во театарот „Битеф“, во недовршената катедрала на Евангелистичката црква во Белград, кога на осветлено градежно...

Писателката Лидија Димковска меѓу номинираните за наградите „WoW“

Се бараат хероини на секојдневието, жени борци за еднаквост и женски права, за заедничкото и заедницата. Наградите ќе бидат презентирани еднаш годишно, секој март,...

Панорама

Сараево - Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, порача дека нема да потклекне на новите притисоци и закани, а најави завршување на...