Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24847)

Секој ден се трудам да бидам подобар пејач, но и подобар...

Давид Темелков го издаде својот прв албум „Дишам за нас“ Насловната „Дишам за нас“ е моја авторска песна и веќе е хит во Хрватска, има...

Животни – Сопствениците на кучиња живеат подолго

Кучињата се домашни миленици, кои не само што им прават друштво на луѓето туку може и позитивно да влијаат врз нивното здравје. Веќе е...

Мистерии за Бермудскиот триаголник

Бермудскиот триаголник е една од најголемите мистерии на модерното време. Исто така го нарекуваат и ѓаволски триаголник, а се наоѓа во северниот дел на...

Нумерологија

Понеделник 3.2.2020=9 Неутрален ден Денеска започнете со сè што мора да се започне, без разлика дали тоа е непријатно или напротив - поволно и позитивно, бидејќи,...

„Виенски леден сон“ на 9 илјади квадратни метри

Во центарот на Виена, пред Градското собрание, 25-та година едноподруго е поставено најголемото лизгалиште во Австрија, кое оваа година опфати површина од 9.000 квадратни...

Извонредната збирка „За жените“ на Бинг Син на македонски

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ деновиве ја објави книгата „За жените“, од позната кинеска писателка Бинг Син, во превод од англиски јазик на...

Четири филма за „Скопје синема сити“

На 5 и 6 февруари, со почеток од 19 часот, во киното на Кинотеката на Македонија, ќе се организира зимското издание на фестивалот „Скопје...

Векот на Фелини ќе го одбележи и Кинотеката на Македонија

Светскиот филм, но и културата воопшто ги задолжи со неколку наслови од неговата богата филмографија: „Сладок живот“ (1960, награда „златна палма“), „Џулиета и духовите“...

Панорама

Белград - Oпозициските партии обединети во коалицијата Сојуз за Србија (СзС) и други партии меѓу кои и Движењето на слободни граѓани (ПСГ), кои имаат...

Курти и Мустафа се договорија за составот на идната влада

Претседателите на движењето Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово, Албин Курти и Иса Мустафа, потпишаа договор за владејачката коалиција. Договорот треба да биде потврден...