Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24704)

„Фестивал на стравот“ – хорор или не?

Љубителите на хорор-филмовите навикнати на гледање секакви ужаси, во филмот „Фестивал на стравот“ на режисерот Ари Астер нема да видат којзнае што, ама тоа...

Филм што го носи духот на седумдесеттите

Филмот „Лажење и крадење“ на задоцнетиот дебитант Мат Аселтон би можел да се опише како „Оушн 3“, но за разлика од тамошните елаборирани кражби...

Тешко дека постои полуд филм од „Железно небо 2“

Приказната на филмот „Железно небо 2“ е уште полуда од онаа на неговиот претходник, „Железно небо“ на финскиот режисер Тим Вуоренсола, кој се занимаваше...

Бреговиќ и Кустурица ќе ја делат сцената на фестивал во Лондон

Познатиот музичар Горан Бреговиќ по скорашниот концерт во родниот град, каде што ќе го изведе своето дело „Три писма од Сараево“, ќе настапи со...

Украдено ѕвоното од островот од филмовите за Хари Потер

Од гробиштата што се наоѓаат на ненаселениот остров на шкотското езеро Лох Шил крадци украдоа вредно ѕвоно што датира од раниот среден век. Со...

„Кралот Лав“ и зошто Холивуд треба да престане со трендот на...

Веднаш по премиерата на „Кралот Лав“, оваа реалистична преработка на класичниот цртан филм на „Дизни“ од 1994 година се соочи со остри критики, иако...

Портрет на Мајо Даниловиќ во „Уранија“

Во куќата „Уранија“ на МАНУ во Охрид, вечерва, во 20 часот, беседа за поетското и книжевното дело на поетот Мајо Даниловиќ од Белград ќе...

Чудесниот свет на Калдер есенва во Загреб

Дел од чудесниот и богат опус на големиот американски и светски скулптор, Александар Калдер (1898 -1976) ќе биде презентиран есенва во Уметничкиот павилјон во...

„Балкански момци“ на Евтимов ја отвори театарската сезона во Цетиње

Црногорските медиуми пишуваат дека комедијата на Евтимов не е поставена на сцена само да нѐ насмее туку тој направил адаптација на текстот и ги...

Од 25 јуни почна црниот период за возачите

СРБИЈА Во летниот период во Србија се случуваат 40 отсто од вкупниот број сообраќајни незгоди Од почетокот на годината до петти август во сообраќајните несреќи во...