Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24670)

Традиционалниот фолк – основа на модерната рок-музика

Не знам зошто ама приказната за фолк-музиката ќе ја започнам со неповторливиот рок-фолкер Брус Спрингстин. Секогаш кога ги слушам неговите песни, имам чувство дека...

„Галија“, „Фрајле“, Влатко Стефановски на „Пивофест“ во Прилеп

Популарната македонска и балканска манифестација, фестивалот на пивото по 17-ти пат ќе се одржи, од 18 до 21 јули, во центарот на Прилеп, а...

Постери од швајцарските кампањи од 1918-та во МСУ

Сибил Зутер, амбасадорката на Швајцарија во Македонија, во Музејот на современата уметност ја отвори изложбата „Гласање и гласови“ - постери од швајцарските кампањи, од...

Архитектурата на Скопје во „МоМА“

Предавање на темата „Архитектурата на Скопје во МоМА“ ќе се одржи в недела, со почеток во 19 часот, во киното „Фросина“. Во периодот од...

„Приватни демони“ привлече внимание на „Ин ситу“

Фотоизложбата на Маја Јаневска-Илиева, реализирана во соработка со уметникот Велимир Жерновски, понуди впечатливи видувања на приватното во јавниот простор Под наслов „Приватни демони“ завчеравечер, во...

По локалните избори отповикување на Мета

Албанската владејачка Социјалистичка партија на премиерот Еди Рама, останува на ставот дека локалните избори во Албанија ќе се одржат на 30 јуни, најавувајќи дека...

Сексистичка апликација за промоција на Бања Лука

Изработката на интернет-апликацијата на која се прикажани седум жени со пораката „Овде е 7/1“, што е направена во соработката со градот Бања Лука, предизвика...

Хрватска тргнува на патот за воведување на еврото

Од хрватската влада се надеваат дека тоа ќе се случи во 2024 или 2025 година Хрватска следната недела ја почнува постапката за воведување на еврото...

Нема промена во цената на електричната енергија

Цената на струјата, по која универзалниот снабдувач „ЕВН-хоум“ ќе ги снабдува малите потрошувачи и домаќинствата, од 1 јули останува иста. Оваа цена нема да...

Правно издржано решение или задоволување нечија амбиција?

Блокадите пред локацијата предвидена за изградба на рудникот „Иловица - Штука“ во текот на изминативе денови ја брануваат јавноста, по што реагира Владата, која...