Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24521)

Во НП Маврово се среќаваат помеѓу 10 и 18 риса

МЕД и НП Маврово изработија акциски план за заштита на балканскиот рис до 2020 година Систематски активности за заштита на балканскиот рис на подрачјето на...

Идеален новогодишен подарок за деца до 12 години

На Нова година секогаш најмногу се радуваат децата, кои со нетрпение сакаат да видат што им донел Дедо Мраз под елката. Зависно од возраста,...

Покана за танц

Долго се верувало дека Валсот бр. 2 на Дмитри Шостакович (1906-1975) е дел од Џез-свитата бр. 2 (од 1938), изгубена за време на Втората...

Најдобрите павилјони на Венециското биенале се спој на креативност и добра...

Луѓето сѐ уште бараат квалитетна содржина, бидејќи тоа ти ги окупира мозокот и телото, останува како материјал за кој се размислува по завршувањето на...

Албанската мафија испрала пари преку Белград

Албанската мафија само во изминатите десет години испрала повеќе од милијарда и пол евра на црниот пазар на недвижности во Србија. Според соговорниците на...

Подгорица ќе протера српски монаси и свештеници

Црна Гора планира да протера над 30 монаси и свештеници на СПЦ со нивните членови на семејствата. Ова, како што пишуваат „Новости“, ќе биде...

Сушата ќе ги намали приносите на житните култури

Сушата што ја зафати Македонија изминативе месеци ја задоцни есенската сеидба на житните култури. Претседателот на Асоцијацијата на земјоделци, Ефтим Шаклев, вели дека периодот...

Што предвидува планот Б?

Претседателските избори треба да бидат распишани во почетокот на февруари. Но поучени од неуспехот при постигнување на цензусот при последното референдумско изјаснување во политичките...

Паника

Глобалистите се во паника. Нивниот Рајх е на стаклени нозе. „Длабоката држава“ на САД, Европската Унија ина НАТО, трите столба на глобалистичкиот свет полека,...

Европа во хаос

Не толку одамна, само пред неколку години, колку и е да е тешко да се поверува, Европа беше дел од светот што најмногу личеше...