Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24325)

„Грин бич фестивал“ се сели во Струга

Фестивалот на електронската музика „Грин бич фестивал“ ова лето првпат ќе се одржи во Струга - славниот град на поезијата и на волшебниот Црн...

Промоција на новиот албум на „Фајтинг виндмилс“

Во барот „Менада“ во Скопје вечерва со почеток во 21 часот ќе се одржи промоција на новиот албум на бендот „Фајтинг виндмилс“ насловен „An...

Недовршената и галебот

Во една пригода Лист за својот колега Шуберт рекол: „Времето за него било двојно подолго, годините се стискале во месеци и - иако рано...

Со настапот во Мадрид „Ај кју“ ја завршија предевровизиската турнеја

Повеќе од дваесет делегации учествуваа на неодамнешниот промотивен евровизиски настан во Мадрид во организација на специјализираниот медиум eurovision-spain.com. Повеќе од 17 години овој евровизиски...

Милчо Манчевски во жири на Филмскиот фестивал во Иран

Најтрофејниот македонски филмски режисер Милчо Манчевски е во жирито на меѓународниот филмски фестивал „Фаџр“, што е во тек во главниот град на Иран, Техеран....

Изложба на фотографии и музички филм на „Рок-фест“

Музичкиот дел на годинашново издание на „Рок-фест“ има три вечери. В петок е натпреварувачката вечер, додека, пак, втората и третата вечер в сабота и...

Марко Мицов ја напиша македонската порака за Светскиот ден на танцот

Меѓународната мрежа на ИТИ УНЕСКО, годинава слави јубилеј 70 години од своето постоење и дејствување (1948-2018). Танцовиот одбор на Македонскиот центар на ИТИ за...

Измислена закана

„Нова Македонија“ во неколку продолженија ќе објави извадоци од книгата „Македонија не е Грција“ од турскиот автор Ердоган Ознал. Книгата е напишана врз...

Ќе видиме дела од Ибрахим Кодра – современик на Пикасо, Матис,...

Животниот пат го води Ибрахим Кодра од Албанија во Милано и Рим, Италија, каде што творечки се развива во светската академија за ликовни уметности...

Тачи е лош преговарач со Белград

Ниедна косовска партија не сака Хашим Тачи да ги води разговорите со Белград, затоа што неговата мисија како преговарач ја сметаат за неуспешна. Ова...